Świadome sny i odbiór równoległy

Od pewnego czasu świadome sny, z jakimi eksperymentuję, diametralnie się zmieniły. Pojawiła się nowa forma ich projekcji. Może to lepsza jakość usługi nowego operatora? :)

Poniżej prezentujemy fragment publikacji zamieszczonej w NŚ 06/2017

Dostępne również wydanie elek­tron­iczne - e.nieznanyswiat.pl

Moje dotychczasowe eksperymenty, czy, jak by to ująć - prace poznawcze na temat świadomego śnienia obejmowały dwa kierunki. Pierwszy to programowanie tematyki snów w czasie je poprzedzającym oraz drugi – praca z świadomym uczestnictwem w śnie.

Wykonywane dotąd programowanie poza kilkoma, w miarę oczekiwanymi snami nie przyniosło jakichś rewelacji. Być może przyczyna tkwiła w mojej, trudnej do utemperowania wielowątkowości myślenia nawet w fazie przedsennego programowania. Niewykluczone, że zabrakło monotematycznego strumienia myśli, ukierunkowanego na oczekiwane projekcje wskazówek, drogowskazów. Zazwyczaj problematyka nieplanowanych snów odzwierciedlała myśli trawiące moją podświadomość za dnia lub we wcześniejszym okresie. Takie sny po przebudzeniu pośpiesznie ulatniały się, były zamglone, trochę zamazane, trudne do posklejania w swoich scenariuszach. Czyli normalne nieświadome, ulotne sny, jakie śnimy wszyscy.

Od pewnego czasu jednak udane świadome sny diametralnie się zmieniły. Pojawiła się nowa forma ich projekcji. Może to lepsza jakość usługi od nowego operatora :) ? Poznałem nową jakość śnienia – obrazy wyświetlane są jakby w formacie ileśD, a ja uczestniczę aktywnie przez cały czas śnienia w centrum ich akcji. IleśD – tak nazwałem przestrzeń, w jakiej rozgrywają się moje sny. Bo one nie dzieją się w wiążącej nas trójwymiarowej rzeczywistości. Trzy wymiary stanowią w nich tylko składową część wtopionych w ogromną przestrzeń jakby powietrznych, niekończących się obszarów.

Problem oddania słowem nowo poznanego obrazu, przekracza moje możliwości. Usiłuję opisać coś nieokreślonego, nieznanego, wymagającego użycia obcych mi określeń. Bo jak np. oddać obraz umiejscowiony w wielu wspólnych, przecinających się wymiarach?

Ludzka wyobraźnia nie umie działać w próżni, nie może tworzyć w oderwaniu od doświadczeń własnych lub cudzych, gdyż musi mieć punkt zaczepienia. Natomiast obrazy w moich snach nie pasują do niczego wcześniej poznanego i określonego. Tym usprawiedliwiam swoją bezradność ze świadomością, że sporządzony opis nie do końca pozwala wyobraźni czytającego znaleźć punkt zaczepienia.

Podam przykład. We śnie rozmawiam z kimś w parku. Wokół alejki – drzewa i przestrzeń za nimi. Ale to dzieje się w moim ileśD, wszystko, co widzę, jest w zwielokrotnionych rozmiarach, czyli zarazem małe i duże. Okazuje się też jakby ażurowe, jak gdyby każdą cząstkę widzianego przedmiotu, każdy widziany piksel od drugiego piksela dzielił pewien dystans. Takie są drzewa i wszystko wokół, a do tego cała przestrzeń zdaje się bezgraniczna. Nie umiem jej opisać, gdyż moje doświadczenia w świecie realnym nigdy nie miały takiego wymiaru. Ta ogromna przestrzeń spotkania zawierała chmury i dal ponad nimi, głębię pode mną, ale – paradoksalne – jednocześnie w normalnych wymiarach oglądałem siebie i rozmówcę. W takim świecie snów ileśD nie obowiązują reguły proporcji, poznanych wielkości, wymiarów, logiki materii.

W tych snach bywam czynnym uczestnikiem wydarzeń, mając równocześnie uczucie uczestniczenia w śnie świadomym i zachowując świadomość, iż ja, materialny, ja – jako fragment tego, co nazywamy rzeczywistością – znajduję się obok tych sennych projekcji. W trakcie snu wielokrotnie kontroluję akcję, czasem w mojej głowie pojawia się pomysł dokonania zmiany w fabule i wprowadzam nowy wątek, ale zawsze wiem i czuję, że to jest sen a ja funkcjonuję tuż obok, właśnie tak – obok. Nie gdzieś daleko, nisko, wysoko. JESTEM NA ŁÓŻKU OBOK, czuję, że na nim leżę, a jednocześnie wiem, że śpię i że to, w czym uczestniczę, to moje śnienie. Mój senny świat istnieje i żyje pełnią swojej ekspresji tuż obok mojego ciała, w odległości wyciągniętej ręki....

Więcej w czerwcowym NŚ (06/2017), s. 12-15

W sprzedażyStrona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.