Ukąszenia: jak się ustrzec i leczyć?

Długo wyczekiwany urlop czy wakacje mogą zamienić się w koszmar, jeśli padniemy ofiarą ukąszenia. Czasami wynika to z naszej beztroski i braku wyobraźni, ale nierzadko nie jesteśmy w stanie przewidzieć niebezpieczeństwa


Włodzimierz Borzęcki, NŚ 6/2019

Znam przypadek dziewczyny (prosiła o sprawdzenie, czy jest zarażona wścieklizną), która w drodze na Babią Górę zeszła ze ścieżki za potrzebą i została ugryziona przez lisa. Pamiętam też sytuację sprzed wielu lat, kiedy podczas zajęć na poligonie w mazurskich lasach trzeba było budować nad łóżkiem polowym baldachim z prześcieradła, aby uchronić się przed inwazją komarów i przetrwać noc bez szwanku.

Dlatego uznałem, że warto zapoznać Czytelników z informacjami dotyczącymi bezpiecznego wypoczynku. Zacznę od tego

jak ustrzec się przed ukąszeniami

Oto garść rad:

Na wycieczkę do lasu, parku czy na łąkę należy wkładać jasne ubrania, unikając jaskrawych kolorów i wzorów, nie dlatego, że np. kleszcze lubią takie barwy, lecz by było łatwiej je zauważyć. 

W miejscu pełnym owadów największy możliwy obszar skóry powinniśmy zasłonić ubraniem. Podczas spacerów po lesie i w innych miejscach, gdzie są drzewa, krzewy oraz wysokie trawy, należy mieć długie rękawy, nosić długie spodnie lub spódnice, jak też skarpetki i czapkę. Warto stosować płyny, żele, aerozole odstraszające owady, tzw. repelenty.

Przeglądaj spis treści numeru 6/2019 lub zamów wersję elektroniczną NŚ

Komary nie znoszą zapachu cebuli, czeremchy, aloesu. Można nosić którąś z tych roślin przy sobie lub ich sokiem natrzeć ramiona i nogi. Bardzo skuteczny jest preparat przygotowany z kilku kropel olejku goździkowego i cedrowego zmieszanego z łyżką octu winnego. Można też kilka goździków zalać na parę godzin łyżką spirytusu i tym płynem smarować odkryte części ciała lub wlać do atomizera i spryskać się nim. Komary nie lubią olejku miętowego i paczulowego, a meszki olejku waniliowego.

Nie używać kremów, szamponów i perfum o intensywnym zapachu, gdyż mogą one przyciągać osy i pszczoły.

Czasami niedobór cynku przyciąga do nas owady, natomiast zażywanie witaminy B1 zabezpiecza przed atakami komarów...

To jedynie fragment artykułu. Pełną wersję przeczytasz w NŚ 6/2019 dostępnym także jako e-wydanie

Bieżący numerStrona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.