Erdstalle - sieć zagadkowych tuneli pod Europą

Stary Kontynent poprzecinany jest siecią podziemnych tuneli, których długość dochodzi do kilkudziesięciu metrów. Są niezwykle ciasne i wąskie, wskutek czego archeolodzy mają problem z ustaleniem ich przeznaczenia. Wielu uważa, że były to miejsca... duchowego doskonalenia


Arkadiusz Czaja, NŚ 6/2019

W samej Bawarii odkryto ich około siedmiuset. Czy służyły jako schrony lub spiżarnie? Archeolodzy nie mają pojęcia, jakie było przeznaczenie tzw. erdstalli, które mierzą od 20 do 60 m. Ich charakterystyczną cechą jest to, że są bardzo niskie i wąskie (miewają mniej niż pół metra szerokości).

Skrzacie lochy

Określenie erdstall (od niem. Erde - ziemia i Stelle - miejsce) pojawia się pierwszy raz w dokumentach z obszaru Dolnej Austrii z połowy XV w. Archeolodzy nazywają w ten sposób skomplikowane systemy korytarzy wydrążonych pod ziemią, o niemurowanych ścianach, co odróżnia je od lochów przy zamkach lub twierdzach. W języku potocznym nazywa się je po prostu podziemnymi tunelami albo tajnymi przejściami, zaś w Północnej Bawarii skrzacimi lochami (Schratzlloch), gdyż według legendy miały wykopać je karły. W tunelu z Lindau znajduje się nawet wyryty na piaskowcu sugestywny wizerunek gnoma z ogonem.

Przeglądaj spis treści numeru 6/2019 lub zamów wersję elektroniczną NŚ

Erdstalle często zlokalizowane są w pobliżu ludzkich osiedli, kościołów i cmentarzy, co może sugerować, że służyły za miejsca przechowywania żywności, magazyny albo schrony. Z badań wynika, że nie nadawały się do zamieszkania, gdyż brakowało w nich wentylacji, a co za tym idzie tlenu (często przekonują się o tym na własnej skórze eksploratorzy). Są też ciasne i niekiedy bardzo kręte, zaś niektóre podtapiają wody gruntowe, toteż przetrzymywanie tam zboża czy warzyw byłoby ryzykowne. Nie znaleziono w nich również odchodów ani szczątków zwierząt.

Tunele niekiedy zakręcają pod kątem prostym, inne wiją się pod ziemią. Zawierają cele albo komory z miejscami do siedzenia, gdzie dorosły człowiek może się swobodnie poruszać. Średniowieczne źródła historyczne nie pomagają w rozwikłaniu zagadki...

To jedynie fragment artykułu. Pełną wersję przeczytasz w NŚ 6/2019 dostępnym także jako e-wydanie

Bieżący numerStrona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.