Gdzie się podziała "czwarta piramida"?

Nie ma zewnętrznej powłoki. Jej szczyt wieńczy wielki kamień, który, jak się zdaje, służył za cokół - pisał duński podróżnik Frederik Norden o rzekomej czwartej piramidzie z Gizy.


Marek SkalskiNŚ 6/2019

Egiptolodzy, którzy uważają, że w kraju nad Nilem nie ma już nic do odkrycia, co rusz zaskakiwani są przez nowe, sensacyjne znaleziska. Jednego z nich dokonała międzynarodowa ekspedycja kierowana przez sekretarza Najwyższej Rady Starożytności, dr. Zahiego Hawassa, prowadząca prace wykopaliskowe w Sakkarze nieopodal Gizy. Asumptem do podjęcia wyprawy badawczej były m.in. notatki i rysunki XVIII-wiecznego duńskiego podróżnika Frederika Ludwiga Norderna.

Co widział duński kapitan?

Ten zafascynowany Egiptem żeglarz i awanturnik w latach 1737-1738 na polecenie króla Christiana VI odbył podróż Nilem od Delty do granic Sudanu. W owym czasie był to obszar słabo znany Europejczykom. Norden okazał się nie tylko wilkiem morskim, ale też utalentowanym pisarzem. Owoc jego podroży do kraju faraonów to bogato ilustrowany tom wspomnień wydany w języku francuskim pod tytułem Voyage d'Egypte et de Nubie, a jego relacja zainspirowała innych podróżników. 

Przeglądaj spis treści numeru 6/2019 lub zamów wersję elektroniczną NŚ

To, co Norden pisał o piramidach zaskakuje współczesnego czytelnika. Dziś nawet dziecko wie, że nieopodal Gizy znajdują się trzy wielkie starożytne monumenty przypisywane CheopsowiChefrenowi Mykerinosowi. Tymczasem duński podróżnik konsekwentnie pisał o... czterech okazałych piramidach.

Oto fragment jego relacji:

Największe piramidy znajduję się (...) na południowy-wschód od Gizy. Wyjątkowo ciekawe są cztery z nich. Mimo iż w okolicy znajduje się siedem lub osiem mniejszych budowli, ich skala blednie w porównaniu do wspomnianej czwórki. Dwie wysunięte najbardziej na północ są największe, mierząc 500 stóp wysokości...

To jedynie fragment artykułu. Pełną wersję przeczytasz w NŚ 6/2019 dostępnym także jako e-wydanie.

Bieżący numerStrona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.