Zagadka pochodzenia Słowian: rozwiązanie zagadki coraz bliżej?

Skąd przybyli i kiedy pojawili się na obecnie zajmowanych terytoriach? Kto stworzył podwaliny państwa polskiego? Te pytania od stuleci rozpalają wyobraźnię historyków. Czy najnowsze zdobycze nauki pozwolą wreszcie na nie odpowiedzieć?


Marek Skalski, NŚ 12/2019

Od stu kilkudziesięciu lat wśród polskich historyków trwa spór o pochodzenie Słowian, a co za tym idzie, Polaków. Jego osią jest problem osadnictwa naszych praprzodków.

W XIX w. wykształciły się dwie rywalizujące ze sobą szkoły, których przedstawiciele uparcie i zajadle bronili swych racji. Autochtoniści sugerowali, że ludność słowiańska od tysiącleci zasiedlała ziemie między Dnieprem a Odrą, z biegiem czasu rozwijając unikalną kulturę i organizację społeczną. Ostro przeciwstawiali się temu allochtoniści twierdzący, że Słowianie we wczesnym średniowieczu napłynęli na ziemie opuszczone przez Celtów i Germanów.

Przeglądaj spis treści numeru 12/2019 lub zamów wersję elektroniczną NŚ

(...) Spór, choć gorący, był dość jałowy. Znaleziska archeologiczne wnosiły doń niewiele, a przypisywanie słowiańskości np. przedstawicielom kultury łużyckiej nie spotkało się z powszechną akceptacją. Chaos pogłębiały nieustanne kłótnie o interpretację zgromadzonych danych. Biogenetyka i inne innowacyjne nauki pomocnicze historii dają jednak nadzieję na finalne rozwiązanie tego problemu oraz ocenę wielu sensacyjnych teorii. Jedną z nich przedstawił w książce Ariowie, Słowianie, Polacy (2017) prof. Mariusz Kowalski z PAN, twierdząc, że Polacy są w prostej linii potomkami starożytnych Ariów - przodków Irańczyków i znacznej części Indusów.

Podstawę do formułowania takich wniosków stanowi genetyka, a ściślej mówiąc występowanie pewnych haplogrup u przedstawicieli współczesnych nacji. Haplogrupa w genetyce oznacza grupę podobnych ze względu na wspólne pochodzenie haplotypów - czyli sekwencji genów...

To jedynie fragment artykułu. Pełną wersję przeczytasz w NŚ 12/2019 dostępnym także jako e-wydanie.

W sprzedażyStrona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.