Hańba - Oświadczenie redakcji "Nieznanego Świata"

Powszechne protesty przeciwko ubojowi rytualnemu zwierząt dokonywanemu w polskich rzeźniach pod pretekstem respektowania wolności religijnych (chodzi tu o odbiorców mięsa wyznających ortodoksyjny judaizm oraz islam - na ten temat wydrukowaliśmy w nr. 9 "Nieznanego Świata" obszerną publikację "Bez ogłuszania", która dostępna jest na naszej stronie internetowej) sprawiły, że problemem zajęła się ostatnio Komisja Ustawodawcza Sejmu, która pochyliła się nad zgodnością rozporządzenia ministra rolnictwa zezwalającego na ubój rytualny z Konstytucją, a także obowiązującą ustawą o ochronie zwierząt.

Z tym, co wygadywali w trakcie jej obrad przedstawiciele resortu rolnictwa, zasłaniający się w tej mierze unijnymi dyrektywami, żadną miarą nie wolno się godzić, a zapowiedź nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt - tak, by dostosować jej brzmienie do unijnego prawa, zezwalającego na ubój rytualny – należy ocenić jako skandal. Okazuje się on tym bardziej jaskrawy, że wbrew temu, co mówią przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa, za nic mający niewysłowione cierpienia zwierząt poddawanych w rzeźniach barbarzyńskiemu rytuałowi, zalecenia UE w tym przypadku nie mogą przesądzać o kształcie przepisów obowiązujących w poszczególnych państwach. Dowodem tego fakt, że w obrębie UE są kraje - takie jak np. Szwecja, Norwegia, Szwajcaria, czy Islandia - które, nie oglądając się na "przestrzeganie wolności wyznania", uboju rytualnego zakazują.

W pełni podtrzymujemy oceny sformułowane przez nas w publikacji w numerze wrześniowym i wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec prób zalegalizowania w Polsce okrutnych praktyk, dla których usprawiedliwieniem mają być obłędne zwyczaje narzucone przez religijnych ortodoksów. W społeczeństwie kierującym się zasadami humanitaryzmu nie ma - i być nie może – zgody na tego rodzaju postępowanie, a rzeczą każdego przyzwoitego człowieka jest przeciwstawienie się dyktatowi państwa oraz ponadnarodowych organizacji, do jakich ono należy, w kwestiach, dla których jedynym punktem odniesienia muszą być elementarne zasady moralne i etyczne. Żadna inna opcja jest nie do przyjęcia.

Za redakcję "Nieznanego Świata"
Redaktor naczelny
Marek Rymuszko

Numer bieżącyStrona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.