Apelujemy o podpisywanie petycji w obronie suplementów naturalnych

Od 14 grudnia w całej Unii Europejskiej wchodzą w życie nowe restrykcyjne przepisy dotyczące norm żywieniowych, które drastycznie ograniczają dostępność na rynku różnych wartościowych suplementów diety - także tych, o jakich piszemy na łamach - uzależniając zgodę na to od uzyskania odpowiednich zezwoleń poprzedzonych badaniami. Chodzi o rozporządzenie 1924/2006/WE w sprawie oświadczeń żywieniowych i zdrowotnych dotyczących produktów medycyny naturalnej. Nakłada ono na sprzedawców naturalnych produktów medycznych obowiązek uzyskania specjalnego zezwolenia, aby móc informować konsumentów – pisemnie lub ustnie – o właściwościach terapeutycznych oferowanych produktów naturalnych. Takie zezwolenie wydaje Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA, European Food Safety Authority), a z materiałów, jakie publikowane są w internecie, wynika, że urząd ten potrzebuje na wydanie decyzji od  3 do 5 lat. Co więcej, na blisko 44.000 wniosków złożonych od 2008 r., Urząd wydał jak dotąd zaledwie 241 zezwoleń.

Jest to kolejne już, tym razem wyjątkowo dotkliwe uderzenie w  preparaty pochodzenia naturalnego, stanowiące często skuteczną konkurencję dla różnego rodzaju specyfików syntetycznych, a za całą sprawą kryją się interesy wielkich koncernów farmaceutycznych. Nie zmienia to faktu, że prawdopodobnie do czasu uzyskania stosownych dokumentów i odpowiednich zezwoleń wspomniane produkty nie będą mogły być sprzedawane na dotychczasowych zasadach lub z takim  opisem, jak dotychczas, co okresowo poważnie ograniczy lub wręcz wyeliminuje ich dostępność.

Bardzo ważna kampania protestacyjna! Prosimy o jej wsparcie i rozpowszechnienie.

Pozostajemy w bieżącym kontakcie z producentami suplementów naturalnych, którzy - podobnie jak my - nie znają jeszcze w tej chwili szczegółowych rozwiązań, jakie zostaną przyjęte w praktyce handlowej w Polsce. W zaistniałej sytuacji zachęcamy natomiast Państwa do zakupu naturalnych suplementów diety i innych produktów pochodzenia naturalnego, przed 14 grudnia, gdyż po tej dacie należy liczyć się z perturbacjami w ich sprzedaży - trudno powiedzieć przez jak długi czas. Prosimy nie przeoczyć tej okoliczności, co dotyczy zwłaszcza osób, które wartościowe i potrzebne im produkty naturalne kupowały dotychczas bez przeszkód.

Przeciwko nowym restrykcyjnym regulacjom trwa w wielu krajach kampania protestacyjna. W internecie można w tej sprawie podpisywać petycję (szczegóły na stronie internetowej:

W tej chwili jednak najważniejsze jest, by ci, którzy korzystali z konkretnych, wartościowych naturalnych suplementów diety, zdążyli się w nie zaopatrzyć do czasu wyjaśnienia i rozstrzygnięcia sygnalizowanych wątpliwości. Warto również śledzić informacje na ten temat ukazujące się w internecie i codziennej prasie.

Numer bieżącyStrona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.