W poszukiwaniu matriksa

Czy to możliwe, by nasz Wszechświat był w rzeczywistości superzaawansowaną symulacją komputerową zaprojektowaną przez inteligencję z innego wymiaru?

Teorie na ten temat od lat rozpalają wyobraźnię nie tylko u twórców fantastyki naukowej. Niedawno okazało się, że grupa miliarderów finansuje badania mające na celu wykrycie rzekomego matrixa (sic!).

Informację taką ujawnił Sam Altman, przedsiębiorca z branży internetowej. Potwierdził on tym samym krążące od dawna plotki, jednak nie ujawnił ani sponsorów eksperymentu, ani wyników badań.

Tajemnicą poliszynela jest, że jednym z krezusów zainteresowanych tą kwestią pozostaje jego dobry znajomy i partner w interesach, Elon Musk – twórca platformy PayPal oraz firmy SpaceX. Jakiś czas temu wypowiadał się on na ten temat, nie wykluczając, że funkcjonujemy w stworzonej przez kogoś symulacji.

We wrześniu 2016 r. kontrowersje wokół tego zagadnienia pogłębili analitycy banku Merill Lynch, którzy postanowili oszacować, jakie jest prawdopodobieństwo, że nasza rzeczywistość to sztuczny twór. Ich wynik to 20-50 procent!

Niestety znalezienie dowodów na to, że żyjemy w matrixie, stanowi dużo większy problem. Uczeni, którzy podjęli to wyzwanie (m.in. fizyk Silas Beane) twierdzili, że musiałoby się to wiązać z poszukiwaniami kodu numerycznego, na którym opiera się sztuczna rzeczywistość, albo z próbą wyznaczenia jej limitów (granic). Na razie takie działania pozostają wyłącznie domeną fizyków teoretycznych.

O koncepcji Wszechświata jako symulacji mówi się głośniej od 2013 r., gdy temat ten podjął oksfordzki filozof Nick Boström. W jego przekonaniu możemy żyć w wirtualnej rzeczywistości powołanej do istnienia przez wyższą inteligencję – np. naszych potomków z odległej przyszłości, którzy w ramach badań historycznych stworzyli symulację świata, jaki przeminął. Jej twórcami mogą też być istoty z równoległego Kosmosu albo z innej rzeczywistości.

Myśl, że każdego ranka budzimy się w czyimś komputerze, niestety nie należy do najprzyjemniejszych.

PC


Więcej

Skomentuj na Grupie Czytelników NŚ (Facebook)

My mieszkańcy symulacji (NŚ 2/2014)

Numer bieżącyStrona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.