EkSol - Ekspedycja Salomony 2011

Pod patronatem medialnym Nieznanego Świata.

W krainie „Smoczych Węży”, olbrzymów i tajemniczych ruin: wyprawa na Wyspy Salomona tropem przekazów i opowieści rdzennych mieszkańców.

Chcielibyśmy zainteresować Czytelników Nieznanego Świata niecodzienną wyprawą na Wyspy Salomona, jaka planowana jest na drugą połowę sierpnia br.
Salomony to będący częścią Melanezji archipelag niemal tysiąca wysp, położony o mniej więcej trzy godziny lotu na północny wschód od Australii, pomiędzy Papuą-Nową Gwineą a Vanuatu.
Składa się z dwóch rodzajów wysp: mniejszych koralowych atoli oraz rozleglejszych, pokrytych górami i gęstą, tropikalną dżunglą, wysp centralnych, z których szczególną uwagę – pod kątem celu wyprawy – należy zwrócić na Guadalcanal, Malaitę oraz Makirę.
 
Od niepamiętnych czasów wśród rdzennych mieszkańców przekazywane są z pokolenia na pokolenie i z ust do ust opowieści o rzeczach tak nieprawdopodobnych, że budzą niedowierzanie (albo wręcz niewiarę), śmiech czy kpinę, dla badaczy akademickich zaś, przede wszystkim etnografów czy etnologów, stanowią po prostu część tamtejszej kultury, bogatej w mity czy legendy. Dziwne kule światła poruszające się po nocnym niebie i zwane przez miejscowych „Smoczymi Wężami”, olbrzymie, liczące trzy metry wzrostu (lub więcej) owłosione istoty, zamieszkujące bardzo głęboki interior, „mali ludzie” przebywający w jaskiniach w głębi tropikalnego lasu i tajemnicze prastare ruiny – to tematy często i nieodmiennie przewijające się w folklorze rdzennych Salomończyków.
 
W roku 2008 wybrałem się na Wyspy Salomona po raz pierwszy, by podjąć próbę zebrania tego rodzaju opowieści i dowiedzieć się, co się za nimi kryje, innymi słowy, jakie mogą być źródła owych przekazów.
 
Z perspektywy czasu krótki, czterotygodniowy pobyt uznać należy za rekonesansowy. Niemniej w trakcie przebywania na wyspie i w okresie, jaki upłynął pomiędzy moim powrotem z Salomonów a chwilą obecną, udało mi się uzyskać od mieszkańców wysp informacje, które zdają się potwierdzać, iż przynajmniej część z owych „mitów” czy „podań” może mieć swoje źródło... w rzeczywistości. Tubylcy twierdzą bowiem, iż znane im są miejsca, w których na ziemi lub w jaskiniach na niewielkiej przestrzeni porozrzucane są kości „gigantów”. Inni twierdzą, że posiadają zęby albo włosy owych (mitycznych czy najzupełniej realnych?) istot.
 
Jeżeli kryje się w tym choć cząstka prawdy, naszym obowiązkiem jest dogłębne zbadanie tego zagadnienia. Wyprawa nie ma na celu przeprowadzenie takich dogłębnych badań, albowiem nie dysponuje ani odpowiednimi środkami finansowymi, ani właściwym zapleczem, czy wreszcie wystarczającym czasem. Niemniej może ona i powinna podjąć próbę dotarcia do miejsc, które opisują tubylcy, sfotografowania i sfilmowania owych szkieletów czy ich pozostałości i dokonania odpowiednich pomiarów. Rzeczą niezwykle przydatną (lecz niezwykle trudną) byłoby też przetransportowanie takiej kości lub jej fragmentu do Polski w celu dokonania badań morfologicznych i genetycznych. Bez względu na to, czy mielibyśmy do czynienia z nieznanym nauce gatunkiem małpy człekokształtnej, czy też z całkiem nowym gatunkiem ludzkim – sprawa warta jest zbadania.
 
Również „legendy” czy „podania” o „Smoczych Wężach”– dziwnych kulach światła wylatujących dość regularnie z różnych punktów dżungli – zdają się mieć mocne punkty oparcia w rzeczywistości. Oto bowiem będąc na Wyspach Salomona w 2008 r. sam miałem możliwość obserwacji wspomnianych fenomenów, aczkolwiek trzeba przyznać, iż manifestowały się one zbyt daleko, by móc jednoznacznie określić ich charakter.
 
Wreszcie wśród miejscowych mieszkańców krążą także opowieści o dziwnych, prastarych ruinach o cyklopowych rozmiarach, pozostawionych przez przodków. Udało mi się uzyskać prawdopodobne współrzędne geograficzne miejsca, w którym na wyspie Malaita są usytuowane jedne z takich ruin. Jestem zdania, że warto sprawdzić, czy wspomniane opowieści oraz dane są prawdziwe. Gdyby się tak okazało – mielibyśmy do czynienia z jeszcze jedną zagadką archeologiczną.
 
Celem wyprawy EkSol – Ekspedycja Salomony 2011 jest próba naocznego (poprzez obserwacje i rejestracje) przekonania się, czy za zrelacjonowanymi tu przekazami mogą kryć się jakieś prawdziwe zjawiska oraz artefakty. O ile mi wiadomo, będzie to pierwsza tego typu (a na pewno pierwsza w Polsce) ekspedycja.
 
Wyprawa – wbrew pozorom – nie należy do łatwych. By dotrzeć do wszystkich (lub niektórych) miejsc, o jakich mowa, niezbędny jest trekking przez pokryte gęstą, tropikalną dżunglą góry, po wąskich i stromych ścieżkach, w nieustającej wilgoci i upale, wśród niebezpiecznych zwierząt, takich jak pająki, skorpiony, skolopendry, różnego rodzaju owady, a także krokodyle i rekiny. Ponadto przemieszczania się nie ułatwia mentalność i podejście miejscowych mieszkańców, którzy wiele regionów wyspy traktują jako objęte szczególnymi zakazami lub nakazami (tabu). Z tego względu wyprawa trwać będzie cztery miesiące – od 23 sierpnia do 22 grudnia 2011 – chyba że brak środków finansowych zmusi nas do wcześniejszego powrotu.
 
Na zakończenie pragnę dodać, że do ekspedycji (i/lub jej organizacji) można jeszcze zgłosić akces. Istnieje również pewna (ograniczona) możliwość późniejszego dołączenia lub wcześniejszego odłączenia się do/od wyprawy.
 
Wojciech Bobilewicz
Warszawa

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel.: (+48) 506-433-739. Polecam obejrzenie mojej strony o Wyspach Salomona (check out my site on Solomon Islands): http://www.wyspy.webd.pl; http://www.wyspy.webd.pl/en,tajemnice-wysp-salomona.html

Image
Od redakcji : Po rozmowach z Wojciechem Bobilewiczem, który należy do czołowych badaczy Nieznanego i którego znamy od wielu lat, podjęliśmy decyzję o objęciu ekspedycji na Wyspy Salomona patronatem medialnym Nieznanego Świata.

W sprzedażyStrona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.