STOP dla UBOJU RYTUALNEGO!

Informujemy Czytelników, że miesięcznik "Nieznany Świat" przyłącza się z całą mocą do żądania bezwzględnego zakazu stosowania w Polsce tzw. uboju rytualnego zwierząt - bez względu na swobody i wolności religijne - jako procedury okrutnego, antyhumanitarnego, nieludzkiego, którego żadną miarą akceptować nie wolno. W pełni popieramy protesty organizacji ekologicznych i prozwierzęcych sprzeciwiających się obecnej praktyce. 

Artykuł na ten temat w miesięczniku wkrótce - dziś natomiast prezentujemy zawartość plakatów i ulotek obrazujących skalę oraz istotę sygnalizowanego problemu. Przyłączcie się do społecznych protestów w tej bardzo ważnej sprawie i podpiszcie petycję zaznaczoną na stronie www.rytualny.pl oraz rozpropagujcie ten apel wśród wszystkich tych, którzy myślą i czują więcej niż inni. 

Co to jest ubój rytualny?

Ubój rytualny jest to sposób uśmiercenia zwierzęcia zgodnie z zasadami związków wyznaniowych. W Europie dwa główne rodzaje uboju rytualnego, to ubój koszerny (zgodnie z judaistycznymi zasadami opisanymi w halacha) oraz ubój halal (zgodnie z zasadami islamu). Ubój ten ma zapewnić, że mięso będą mogli spożywać wyznawcy islamu i judaizmu.

W religiach tych przyjęło się dokonywać tego uboju BEZ WCZEŚNIEJSZEGO OGŁUSZENIA zwierzęcia w przeciwieństwie do konwencjonalnych metod uboju, kiedy to zwierzę jest najpierw pozbawiane świadomości, a dopiero później wykrwawiane.

Czy ubój rytualny musi przebiegać bez ogłuszenia? - NIE.

"W mojżeszowym prawie religijnym nie znajduje się żadna wypowiedź, według której zabijanie zwierzęcia przeznaczonego na spożycie musiałoby odbywać się przez przecięcie szyi zgodnie z surowymi regułami szechity, lub też zabronione byłoby spożywanie zwierzęcia, na którym tej czynności nie dokonano."
Rabin dr Leopold Stein (1810-1882)

"Halal zezwala na ogłuszanie przed ubojem".
Mohamed El-Mouelhy, przewodniczący Biura Certyfikacji Halal w Australii

Jakie są wymogi religijne?

Zwierzę ma być żywe, zdrowe i bez fizycznych uszkodzeń - nie wyklucza to np. współczesnego elektrycznego ogłuszenia: jeśli zwierzę nie zostanie wykrwawione, nie doznaje uszczerbku na zdrowiu i odzyskuje w pełni świadomość.

Z ciała zwierzęcia została usunięta maksymalna możliwa ilość krwi jak wskazują badania przeprowadzone przez FAWC (2003) oraz Anil i innych (2006) nie ma znaczących różnic w ilości krwi usuniętej z ciał zwierząt poddanych i nie poddanych ogłuszeniu.

Prawo polskie:

 • "Zwierzę kręgowe w ubojni może zostać uśmiercone tylko po uprzednim pozbawieniu świadomości przez osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje."
 • "W uboju domowym zwierzęta kopytne mogą być uśmiercane tylko po uprzednim ich pozbawieniu świadomości przez przyuczonego ubojowca."

Prawo europejskie:

 • "Podmioty gospodarcze lub wszelkie osoby związane z uśmiercaniem zwierząt powinny podejmować wszelkie konieczne działania, aby uniknąć zadawania bólu i zminimalizować niepokój i cierpienie zwierząt w trakcie uboju lub uśmiercania."

Stanowiska naukowców.

 • EFSA (Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności)
  "Bez ogłuszenia, czas pomiędzy przecięciem głównych naczyń krwionośnych a utratą przytomności, jak wynika z reakcji behawioralnych i centralnego układu nerwowego, wynosi 20 sekund u owiec, do 25 sekund u świń, do 2 minut u bydła, do 2,5 lub więcej minut u drobiu, a czasami ponad 15 minut lub więcej u ryb."
  "Ze względu na poważne zastrzeżenia, dotyczące dobrostanu zwierząt podczas uboju bez wcześniejszego ogłuszenia, wszystkie zwierzęta poddawane ubojowi powinny być. o ile jest to możliwe, ogłuszane w humanitarny sposób."

 • FAWC (Komisja do. Dóbrostanu Zwierząt Gospodarskich)
  "Przeprowadzona analiza dostępnych badań oraz własne obserwacje wskazują niezbicie, że utrata świadomości następująca po przecięciu głównych naczyń krwionośnych szyi nie następuje natychmiast."

Pomimo tego Polska jest LIDEREM w UBOJU RYTUALNYM. Każdego roku w wyniku NIELEGALNEGO uboju rytualnego bez wymaganego ogłuszenia, ubijanych jest KILKASET TYSIĘCY sztuk bydła, przeznaczonych na eksport do krajów muzułmańskich i Izraela.

Minister Rolnictwa oraz Inspekcja Weterynaryjna, sprawująca nadzór nad rzeźniami, w pogoni za zyskiem afirmują i wspierają ten bezprawny proceder, powołując się na rozporządzenie Ministra Rolnictwa z dnia 9 września 2004 r.

Tymczasem Prokuratura Rejonowa Warszawa-Śródmieście wszczęła śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień służbowych Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w okresie od 9 września 2004 r. do maja 2012 r. przez wydanie i stosowanie przepisów rozporządzenia dotyczącego sposobu uboju zwierząt niezgodnego z przepisami ustawy o ochronie zwierząt, tj. o czyn z art. 231 §1 kk, który zagrożony jest karą do 3 lat pozbawienia wolności.
(Postanowienie Prokuratora Rejonowego Warszawa-Śródmieście z dnia 22 maja 2012 r.. sygnatura IDs 548/12/UM)

Opinia Biura Analiz Sejmowych w tej sprawie jest miażdżąca dla Ministra Rolnictwa - ubój rytualny jest niezgodny z ustawą o ochronie zwierząt, a zatem przepisy Rozporządzenia w tej części nie są wiążące.
(sygn. BAS WAL 911/12 z dnia 11 kwietnia 2012 r.)

Minister Rolnictwa, pod pretekstem wdrażania unijnego Rozporządzenia WE 1099/2009, a faktycznie po to, aby lobby rzeźnicze,
każdego roku, mogło zgarniać grube pieniądze z eksportu mięsa do krajów muzułmańskich i Izraela - planuje zmienić ustawę o
ochronie zwierząt w taki sposób, aby w Polsce zalegalizować ubój rytualny bez ogłuszenia, a tym samym cofnąć o całą dekadę standardy ochrony zwierząt. Nie pozwólmy im na to!

Nie zgadzamy się

 • aby w Polsce stawiać na głowie obowiązujący porządek prawny w zależności od koniunktury na rynku mięsa w krajach muzułmańskich i w Izraelu;
 • na instrumentalne traktowanie prawa i pogarszanie dobrostanu zwierząt wyłącznie dla zysku wąskiej grupy przedsiębiorców rzeźniczych;
 • aby o losach zwierząt decydowali ci, którym obce jest pojęcie "humanitarnego traktowania zwierząt".

Co TY możesz zrobić?

 • Przyłącz się do nas, wspieraj działania organizacji prozwierzęcych, domagaj się respektowania prawnej ochrony zwierząt;
 • Podpisz petycję zamieszczoną na naszej stronie www.rytualny.pl,
 • Apeluj do posłów i senatorów o to, aby nie pogarszali dobrostanu zwierząt i nie przywracali w Polsce możliwości wykonywania uboju rytualnego;
 • Zainteresuj tą sprawą lokalne media;
 • Zostań Ambasadorem Zwierząt w swoim miejscu zamieszkania, w pracy, w szkole, na uczelni - protestuj przeciwko ubojowi bez ogłuszenia;
 • Bojkotuj wyroby firm, które stosują ubój rytualny, tj. ubój bez wcześniejszego pozbawieniu świadomości. Są to m.in, Lmeat Luków, Sokołów, Animex, Mokobody, Mościbrody, PMB, Duda, Indykpol, Konspol (pełną listę rzeźni znajdziesz na naszej stronie www.rytualny.pl);
 • Jesteś kreatywny, masz pomysł, chcesz zorganizować protest w swoim mieście? Pomożemy dostarczając materiały informacyjne. Szczegóły na stronie www.rytualny.pl

ZAPRASZAMY!
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Ważne informacje znajdziesz na stronie: www.rytualny.pl

Akcję wspierają: Fundacja VIVA!, OTOZ ANIMALS, ARGOS, Polska Fundacja Ochrony Zwierząt, Fundacja Zmieńmy Świat, Fundacja na Rzecz Ochrony Zwierząt IUS ANIMAUA, Klub Gaja, Polskie Towarzystwo Etyczne, Fundacja Tara.

W sprzedażyStrona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.