Rekomendacja miesiąca 08/2016

OSTATNI KOŃCOWY. Najważniejsze przesłania Mistrza
Jerzy Prokopiuk
Studio Astropsychologii, Białystok 2016

Jerzy Prokopiuk, najwybitniejszy ze współczesnych polskich znawców ezoteryki i gnozy, wieloletni współpracownik Nieznanego Świata, opublikował niedawno książkę, w której zawarł swoje najważniejsze przesłania. Nietypowa nazwa tego zbioru esejów, mająca być określeniem czyjegoś odejścia ze świata żywych, odnosi się do pewnej anegdoty z życia autora. Otóż przyjaźnił się on z Niemką Luizą Pohl z Karpacza, która dość słabo władała językiem polskim. Gdy zmarł ich wspólny znajomy, postanowiła zawiadomić Jerzego o tym listownie. Długo szukała w słowniku, aż znalazła zwrot, że miał ostatni końcowy. Stąd wziął się tytuł najnowszej książki.

Warto na początek przytoczyć parę faktów z życiorysu autora, który 5 czerwca skończył 85 lat. Pochodzi z rodziny katolickiej. Od najmłodszych lat był człowiekiem poszukującym. Już w okresie szkoły średniej zainteresował się ezoteryką. Potem studiował na Uniwersytecie Warszawskim filozofię Starożytnego Wschodu, której zresztą nie pozwolono mu formalnie dokończyć, ani napisać pracy magisterskiej. To były trudne czasy dla intelektualistów i wolnomyślicieli, nie mówiąc już o gnostykach. W 1953 r. został nawet za swoją działalność aresztowany.

W latach pięćdziesiątych spotkał niezwykłego nauczyciela i przewodnika duchowego Roberta Waltera z Komorowa, dzięki któremu zafascynował się filozofią Rudolfa Steinera i gnozą. Ten kierunek stał się jednym z filarów jego późniejszej działalności. Piętno na twórczości J. Prokopiuka pozostawiły też wyraźny ślad przyjaźnie np. z antropologiem i religioznawcą prof. Andrzejem Wiercińskim oraz matematykiem i fizykiem prof. Krzysztofem Maurinem czy księdzem Bronisławem Bozowskim.

Po 1957 r. podjął szeroką, wielokrotnie nagradzaną pracę translatorską z języka niemieckiego, francuskiego i angielskiego, obejmującą ponad 130 pozycji, w tym dzieła m.in.: Mistrza Eckharta, Anioła Ślązaka, Goethego, Schillera, Novalisa, Hegla, Steinera, Freuda, Junga, Kerenyiego, Webera, van der Leeuva, Fromma, Huxleya, Koestlera, Eliadego, jak również beletrystykę, a wśród nich książki: Hessego, Goetza, Endego i wielu innych pisarzy. Jego przekłady to absolutne mistrzostwo.

Często opatrywał swoje tłumaczenia wstępami i komentarzami, które popularyzowały autorów i ich dorobek. Stanowiły de facto swoistą książkę w książce. Powstało łącznie ponad 400 esejów, rozpraw i artykułów.

Należał do grona założycieli i redaktorów unikalnego pisma Gnosis. Działał również w klubie o identycznej nazwie – znakomitego forum wymiany myśli ezoterycznej. Nie tylko przyczynił się do popularyzacji w Polsce antropozofii, ale także psychologii głębi Carla Gustava Junga, myśli katarskiej, spuścizny templariuszy oraz wielu innych nurtów i zagadnień. Był też wspaniałym wykładowcą o zdumiewającej pamięci i poziomie intelektualnym.

Najistotniejsze przemyślenia Jerzego Prokopiuka umieszczone zostały w jego najnowszej książce pomyślanej jako swoisty testament. Ostatni końcowy podzielono na rozdziały poświęcone zagadnieniom, które popularyzował przez całe życie. Prócz rozważań antropozoficznych, gnostycznych i jungowskich, znajdziemy tu eseje dotyczące m.in. zła, lęku przed śmiercią, samoświadomości, nieśmiertelności, duszy ludzkiej, templariuszy, patriotyzmu i nacjonalizmu, łączenia świata duchowego z fizycznym, medytacji oraz dróg inicjacji.

Zawarcie w jednej książce tylu bogatych przemyśleń i przesłań czyni ją pozycją wyjątkową, którą z pewnością warto posiadać w swoim księgozbiorze. Nie ulega również wątpliwości, że jej lektura będzie inspirująca dla wielu coraz młodszych pokoleń ludzi poszukujących prawd duchowych. Ponieważ ta 280-stronnicowa publikacja z pewnością nie wyczerpuje całości myśli autora, należy powiedzieć głośno: liczymy, że w najbliższej przyszłości powstaną jej następne części! Czego serdecznie Jerzemu w imieniu redakcji i czytelników Nieznanego Świata życzymy!

Recenzja: Nieznany Świat 8/2016

W sprzedażyStrona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.