Makrobiotyka - ścieżka do całkowitego zdrowia

MAKROBIOTYKA – ŚCIEŻKA DO CAŁKOWITEGO ZDROWIA. Kompletny przewodnik naturalnego zapobiegania i przeciwdziałania ponad 200 przewlekłym chorobom i zaburzeniom
Michio Kushi i Alex Jack
Wyd. KOS, Katowice 2016

Na taką książkę czekało wielu, a jej autorzy – Japończyk i Amerykanin (obaj wybitni znawcy makrobiotyki na świecie) – oferują swoistą encyklopedię makrobiotyki, kompletny i liczący blisko 630 stron (sic!) przewodnik po tym sposobie odżywiania oraz – to ważne – związanym z nim stylu życia. Mamy tu opis zastosowania makrobiotyki w ponad 200 dolegliwościach, schorzeniach i zaburzeniach, przy czym nie trzeba oczywiście dodawać, że chodzi nie tylko o przepisy na makrobiotyczne potrawy, lecz także usystematyzowany wykład na temat makrobiotycznej diety sprzężonej z określoną filozofią i umiejętnym operowaniem wewnętrznymi energiami, co – w ocenie Michio Kushi i Alexa Jacka – stanowi klucz do uzdrawiania.

Poruszanie się po tym fundamentalnym dziele ułatwia jego przejrzysty układ (po znalezieniu np. interesującej nas choroby czy dysfunkcji organizmu w wykazie zamieszczonym na początku rozdziału 8. wystarczy kierować się wskazówkami zawartymi na str. 96-97, by znaleźć sekwencje, jakie odnoszą się do sygnalizowanego problemu). Sam indeks nazw występujących w książce liczy blisko 20 stron, a Makrobiotyka – ścieżka do całkowitego zdrowia – jak zapewniają autorzy, którzy wcześniej napisali m.in. książkę The Cancer Prevention Diet (Prewencyjna dieta przeciwnowotworowa) – łączy tradycyjną mądrość dotyczącą odżywiania i uzdrawiających środków leczniczych ze współczesnymi metodami i osiągnięciami (terapeutycznymi), tworząc podwaliny nowej medycyny. Natomiast zawarty w niej materiał odnosi się także do stylu życia, środowiska, fizjonomiki, komplementarnych metod uzdrawiania, takich jak masaż do-in, masaż shiatsu, czy medytacja. Niemniej podstawę stanowi tu właśnie pożywienie, o jakim można znaleźć najwięcej informacji. To po Ayurvedzie druga tak kompleksowa praca dotycząca naturalnego leczenia wydana przez zasłużoną dla propagowania niekonwencjonalnych terapii oraz metod doskonalenia umysłu polską oficynę, jaką jest śląskie Wydawnictwo KOS.

 Recenzja: Nieznany Świat 9/2016

W sprzedażyStrona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.