Rekomendacja miesiąca 09/2016

OSWOBODZENIE SILNEJ KOBIETY. Nieskalana miłość Matki Uwielbionej do dzikiej duszy
BIEGNĄCA Z WILKAMI. Archetyp Dzikiej Kobiety w mitach i legendach
Clarissa Pinkola Estès
Wyd. Zysk i S-ka,Poznań 2016

Oswobodzenie Silnej Kobiety, najnowsza książka Clarissy Pinkoli Estés, jungowskiej cantadora – bajarki i strażniczki opowieści – w samym swym centrum niesie relację do kobiecego wymiaru świętości. Już w cieszącej się w Polsce niesłabnącą popularnością Biegnącej z wilkami Estés pokazywała, jak wiele z naszych codziennych problemów i dolegliwości wynika z utraty kontaktu z dziką, pierwotną naturą – archetypem Dzikiej Kobiety. Poszukiwała również odpowiedzi na pytanie, jak odnaleźć drogę do leczącej energii kobiecego pierwiastka psychiki. Jedną z dróg odzyskiwania tego utraconego połączenia są, według niej, opowieści – ich tradycyjna prastara mądrość.

Gdy czytamy Oswobodzenie Silnej Kobiety, dźwięczą nam w uszach słowa z wprowadzenia do Biegnącej z wilkami: Opowieści niosą uzdrowienie. Od momentu, gdy usłyszałam pierwszą w życiu, całkowicie mną zawładnęły. Oswobodzenie… jest nimi przepełnione, przeplatają się tam prywatne wspomnienia autorki, jej wiersze, modlitwy, obrazy i rękodzieła. Wszystko to składa się na opowieść o Imitatio Maria, życiu zorientowanym na poszukiwanie relacji do kobiecego aspektu świętości.

Pisząc o Świętej Matce, Estés posługuje się jej wieloma imionami. Nawiązuje głównie do chrześcijańskiego wymiaru, choć nie pozostaje przy nim i pokazuje głębokie kulturowe korzenie archetypu Wielkiej Kobiety. Czyniąc tak, pozostaje jednak, jak zawsze, „duchową aktywistką”, niewyrażającą zgody na zawłaszczanie obrazu świętości przez jakiekolwiek kulturowe, polityczne, rasowe, czy religijne interesy.

Święta Matka Clarissy Pinkoli Estés ma wiele kolorów skóry, pochodzi z rozmaitych krain. Każdemu daje się doświadczyć w postaci najłatwiej dla niego rozpoznawalnej. Bywa łagodna, gniewna, jest buntowniczką jeżdżącą na harleyu, imigrantką pukającą od drzwi do drzwi i nieznajdującą nigdzie przyjęcia. Jest młodzieńcza, prastara, ciężarna, opłakuje cierpienie bliskich, towarzyszy nieznajomym w najtrudniejszych momentach ich życia. Jest La Conquista, Matką Pokonanych, obecną w czasach zniewolenia i wielkiego cierpienia.

Wątek zbiorowych utrat i traumatycznych czasów powraca wielokrotnie na stronach Oswobodzenia Silnej Kobiety. Estés odwołuje się do często zapomnianej przez współczesną psychologię prawdy o leczącym znaczeniu duchowego pierwiastka psychiki. Nie sprowadza go jednak jedynie do jego religijnego wymiaru. Opisana przez Estés Święta Matka to prastara lecząca siła ludzkiej psychiki, jej wymiar pośredniczący pomiędzy traumatycznym podzieleniem, część naturalnej mądrości świata.

Kultura leczy, mówi Estés. Mądrość przodków przekazana w jej symbolice nadal pozostaje żywa, pomimo dominujących kulturowych wątków odsuwających je w niepamięć i wykorzystania starych opowieści w sposób, który zniekształca ich prawdziwe znaczenie. Wśród naszych przodków byli śniący - przypomina autorka - którzy śnili przeszłość, teraźniejszość i przyszłość, i nie ma znaczenia, z jakiej grupy plemiennej pochodzimy. Iskry ich najlepszych snów oraz odkryć są również w nas… Dzięki nim możemy sprowadzić duszę z krainy umarłych.

Małgorzata Kalinowska

: Jak wiadomo, od początku istnienia Nieznanego Świata zamieszczane w nim recenzje książkowe nie są podpisywane nazwiskami, gdyż traktujemy je jako prezentację opinii redakcji. Czyniąc od tej reguły wyjątek, kierujemy się świadomym i przemyślanym zamysłem, ponieważ Małgorzata Kalinowska, niezwiązana z naszym pismem, jest wybitnym analitykiem jungowskim, tłumaczką i autorką tekstów z zakresu traumy kulturowej oraz treningu psychoanalitycznego. Członek International Association for Analytical Psychology i Polskiego Towarzystwa Psychoanalizy Jungowskiej.

Recenzja: Nieznany Świat 9/2016

W sprzedażyStrona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.