Największe pomyłki z dziejach Ziemi

NAJWIĘKSZE POMYŁKI W DZIEJACH ZIEMI 
Hans-Joachim Zillmer
Wydawnictwo AMBER, Warszawa 2016

Kto tworzy obraz świata, jaki akceptujemy? Hans-Joachim Zillmer pisze, że czynią to naukowcy. W przełożeniu na fakty wygląda to tak, że 30 tysięcy geologów, paleontologów, fizyków, biologów i innych uczonych, którzy od czasów Darwina poznawali historię naszego globu i życie na nim, sporządziło scjentyczny dekalog, od jakiego najmniejsze nawet odstępstwo oznacza herezję. Teoretycznie wszystko się zgadza, w wieku nauki nikt o zdrowych zmysłach nie będzie przecież podważał osiągnięć ewolucjonistów i innych specjalistów od dziejów Ziemi. A jednak w tej oczywistości tkwi pewien haczyk. Akademicy serwują nam bowiem coś na kształt opowieści mitycznej, którą można porównać do twórczości wielkich epików, takich jak Homer czy bracia Grimm, a my – urzeczeni tą baśniową narracją – ulegamy ich wizji. Co się jednak dzieje, gdy pewne odkrycia przestają pasować do tak prezentowanego obrazu świata?

Zillmer, który z wykształcenia jest inżynierem, a więc człowiekiem rzeczowym, nie ma wątpliwości, że ukrywa się je lub pomija, by zachować heterogeniczność przyjętych koncepcji. W książce Największe pomyłki w dziejach Ziemi autor skupia uwagę na tym, co przeczy teorii ewolucji, analizuje globalne kataklizmy, takie jak potop, zastanawia się też, czy to możliwe, by dinozaury żyły w tym samym czasie, co ludzie. Wniosek jest jeden: najwyższy czas zweryfikować przyjęte na wiarę dogmaty i poszukać wyjaśnień alternatywnych.

 Recenzja: Nieznany Świat 5/2017

W sprzedażyStrona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.