Emil 2

EMIL 2, CZYLI KIEDY NIESZCZĘŚLIWE SĄ PSY, NIESZCZĘŚLIWY JEST CAŁY ŚWIAT 
Jędrzej Fijałkowski
Ars Scripti-2, Białystok 2017

Pamiętacie Emila? Gadającego psa Indygo, który zachwycił czytelników swoją inteligencją, spontanicznością i nieustającą radością życia? Opowieść o nim, wydana przez Wydawnictwo Zysk i S-ka spotkała się z ogromnym zainteresowaniem czytelników i pozytywnymi recenzjami znawców sztuki pisarskiej.

Podobnie, jak wydaną w 2009 r. pierwszą część opowieści o Emilu – także tę drugą uważamy za znakomitą. Nie tylko dlatego, że jej autorem jest jeden z najświetniejszych polskich publicystów z pogranicza nauki i metafizyki, jednocześnie zaś nasz nieznanoświatowy felietonista – Byk. Także z powodu duchowej i intelektualnej zawartości tej niebanalnej edycji.

Lekkość pióra, erudycja oraz świeżość licznych filozoficzno-egzystencjalnych spostrzeżeń i refleksji autora, a także znajomość psiej psychiki, czynią z rekomendowanego przez nas tomu swoistą perełkę dla odbiorców optymistycznej literatury (a o optymizm w dzisiejszych czasach niełatwo).

Może mniej nieco w tej książce samego Emila, więcej zaś życiowych rozważań obydwu panów, pobrzmiewających nutami byczych felietonów, ale czytelnik przedrze się przez nie gładko, odnajdując w nich lustrzane odbicie swoich życiowych przemyśleń.

To książka absolutnie nie tylko dla psiarzy. Emil jest tu życiowym leitmotivem autora, inspiratorem spojrzenia na rzeczywistość w sposób trochę inny, niezwyczajny. Pozwala wyjść za margines stereotypowych standardów myślenia, zauważenia czegoś, co w dotychczasowej pogoni za życiem, dziwnie z tego życia umykało. Nieco refleksyjne pisanie w zwolnionym tempie taką obserwację czytelnikowi zdecydowanie ułatwia.

Psiarze zaś dodatkowo będą zachwyceni rezolutnością Emila, jego osobowością i ze zdumieniem stwierdzą, że przecież ich pies jest dokładnie taki sam, tylko oni tego dotąd nie zauważyli.

A swoją drogą - to dziwne, że PSIARZ to anagram słowa PISARZ. Za dużo zaś literatury psiarskiej na rynku nie widać, wyjąwszy oczywiście książki królowej tego gatunku - Doroty Sumińskiej

Zakończenie książki jest natomiast już całkowicie nieznanoświatowe. Takiej wolty naprawdę trudno było się spodziewać. Sami sprawdźcie.

Doradzamy kupno Emila 2 (to także wymarzona pozycja na prezent), gdyż pochłoniecie ją jednym tchem, a odkładając na półkę, uczynicie to ze świadomością, że zaliczyliście najbardziej niezwykłą lekcję psychoterapii, jaką jesteście sobie w stanie wyobrazić.

Recenzja: Nieznany Świat 6/2017

W sprzedażyStrona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.