Najsłynniejsze duchy świata

ImageNajsłynniejsze duchy świata.
Paul Roland
Wydawnictwo Bellona, Warszawa 2009

Wydany ostatnio przez Bellonę tom Najsłynniejsze duchy świata Paula Rolanda w znakomity sposób uzupełnia inne prace traktujące o tym zagadnieniu, które ukazały się w Polsce, przede wszystkim: Leksykon duchów Petera Haininga oraz Księgę duchów Johna i Anne Spencer. Autor, który ma na koncie ok. 30 książek poświęconych mistycyzmowi, zjawiskom tajemnym oraz zbrodniom, tym razem sięgnął po temat obecny w kulturze od zarania dziejów, dotyczący każdego z nas i – w swojej popularnej odsłonie – jeżący włos na głowie.

Bo niemal wszyscy zetknęliśmy się kiedyś z opowieściami o duchach, istotach niematerialnych, budzących strach, których istnienia trudno dowieść. Jednak niełatwo, co Roland udowadnia, tę kwestię zbyć apriorycznym sądem, iż za wszystkie historie z dreszczykiem odpowiada nadmiernie rozbudzona ludzka wyobraźnia. Wychodząc od historii spirytyzmu, skupiając uwagę na transkomunikacji, przekazach ouija, automatycznej sztuce i działalności współczesnych mediów, autor przekonuje czytelników, iż duchy to w istocie... zjawisko naturalne, którego recepcja dopomoże nam w pozbyciu się lęku przed nieznanym.

Recenzja: Nieznany Świat nr 3/2010

Bieżący numerStrona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.