Oś świata

ImageOś Świata. Ślady najstarszej ziemskiej cywilizacji (plus DVD gratis).
Chrystus i ufo.
Autor obu pozycji: Igor Witkowski
Wydawnictwo WIS-2, Warszawa 2009

Oj, będzie się działo, zwłaszcza jeśli chodzi o drugą z sygnalizowanych książek. Ich autor – były redaktor naczelny periodyków Technika Wojskowa i Druga Wojna Światowa, a jednocześnie znany i długoletni badacz zagadek przeszłości (napisał ponad 50 książek poświęconych historii techniki i niewyjaśnionym epizodom w dziejach naszej cywilizacji) jest – i to nie tylko z racji swojej zawodowej przeszłości – doskonale przygotowany do tego, czym się obecnie zajmuje.

ImageDlatego wszystkich, którzy będą mieli ochotę go zaczepić (a tacy z pewnością się znajdą), czeka niełatwe zadanie, gdyż Igor Witkowski po prostu wie, o czym mówi. O ile zarazem bardzo skądinąd ciekawa Oś świata (wzbogacona o film dokumentalny, który czytelnik dostaje gratis) stanowi rozszerzenie i pogłębienie wcześniejszej książki badacza, wydanej po raz pierwszy pod koniec lat 90. (jej tematem są żmudne, ale i nacechowane żelazną konsekwencją poszukiwania śladów nieznanej, najstarszej ziemskiej cywilizacji, przy czym autor stawia tezę, że między Doliną Indusu w Azji i Wyspą Wielkanocną na Pacyfiku istniały ścisłe związki, a ich symbolicznym wykładnikiem jest właśnie tytułowa Oś Świata), o tyle Chrystus i UFO to już istna mieszanka wybuchowa. Nie tylko ze względu na hasło wywoławcze tej edycji, lecz przede wszystkim wiązanie przez  Witkowskiego chrześcijaństwa z aktywnością obiektów pozaziemskich, a rzeczywistości technicznej z religijną.
Awantura dotycząca tej ostatniej książki wydaje się więc murowana, nie należy natomiast sądzić, by twórca rzeczonej koncepcji się nią przejął. I to nie dlatego, że pisząc Chrystusa i UFO w przedsięwzięcie to z góry wkalkulował skandal, lecz z tego powodu, iż w sferze formułowanych wniosków popartych techniczną wiedzą demonstruje on godne uwagi zdecydowanie. Dodajmy, że obie książki Igora Witkowskiego, który w ich przypadku pełni rolę nie tylko autora, lecz również edytora, zostały bardzo starannie wydane i towarzyszą im atrakcyjne zdjęcia oraz ilustracje.

Recenzja: Nieznany Świat nr 1/2010

W sprzedażyStrona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.