Dawna mądrość na nowe czasy

ImageDawna mądrość na nowe czasy. Rozmowy z uzdrawiaczami i szamanami XXI wieku.
Geseko von Lüpke
Wydawnictwo Czarna Owca , Warszawa 2009

Świetna, pod wieloma względami unikatowa książka, której tematykę sygnalizuje samo jej hasło wywoławcze. W Polsce, gdyby ktoś ze środowiska naukowego spróbował wydać tego rodzaju pracę, zostałby przez życzliwych kolegów sprawnie i bezwarunkowo wdeptany w ziemię. Na szczęście Geseko von Lüpke oprócz tego, że jest politologiem i etnologiem, korzysta także z komfortu, jaki stwarza wykonywanie zawodu niezależnego publicysty i podróżnika (skądinąd bardzo przyjemne połączenie).

Walor jego książki polega zaś nie tylko na dotarciu do wielu arcyciekawych ludzi, którzy w różnych kulturach i religiach pełnią funkcję szamanów (nawiasem mówiąc, niektórych z nich znamy w Nieznanym Świecie, gdyż zetknęliśmy się z nimi osobiście, jak np. z południowokoreańską szamanką tańca Hi-ah Park, którą spotkaliśmy przed kilkunastu laty na Międzynarodowym Kongresie Medycyny Duchowej w szwajcarskiej Bazylei), lecz także umiejętności znalezienia przez autora wyrazistego iunctim pomiędzy wiedzą naukową i cywilizacyjną spuścizną duchową, sferami fizycznego konkretu i niezwykle bogatej ludzkiej psychiki.

Rozmówcy von Lüpkego często formułują kapitalne refleksje. Jak np. Ail Gaup, szaman Saamów, który zauważa, że szamani muszą stać się artystami, aby przepracować i wyrazić własne doświadczenia. Z kolei zdaniem meksykańskiego szamana i terapeuty José López Guido prawa leżące u podstaw szamanizmu są prawami natury. Natura jest wieczna, więc i szamanizm będzie żył wiecznie. Zaś wspomniana wcześniej Hi-ah Park, nazwana w książce zranioną uzdrawiaczką (to notabene odrębny ciekawy wątek wywiadu z nią), stawia tezę, że szamanizm jest matką wszystkich religii, gdyż nie bazuje na konkretnej teologii, ale na wszystkim, co istnieje.

Ta bardzo interesująca edycja nie może zapewne liczyć na masowego czytelnika, gdyż jej zrozumienie wymaga odwołania się do własnych zasobów intelektualnych i duchowych. Z tego punktu widzenia szczególnie ważne okazują się dwie opinie zamieszczone na jej tylnej okładce. Autorami obu – co za niesamowita koincydencja – są... fizycy (!). Pierwszy z nich, Hans Peter Dürr, fizyk kwantowy i laureat Nagrody Nobla mówi, iż Potrzebujemy szamańskich mądrości, takich jak te zebrane w książce, aby móc na nowo odnaleźć powiązanie z prawdziwą, żywą rzeczywistością. Bez tego powiązania pozbawiamy się korzeni i nie mamy wielkich szans na przyszłość. A Fritjof Capra, fizyk atomowy i pisarz dorzuca od siebie, że W czasach, w których pilnie potrzebujemy odnowienia obrazu świata, tak aby respektował jedność życia, rozpoznawał wzajemny związek wszelkich zjawisk i połączył nas ponownie z Ziemią, możemy się z tych ponadczasowych szamańskich mądrości nauczyć wielu cennych rzeczy.

Recenzja: Nieznany Świat nr 4/2010

Bieżący numerStrona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.