Świadomość Chrystusowa

ImageŚwiadomość Chrystusowa.
Norman Paulsen 
Wydawnictwo LightPlain, Mazury, Gdańsk 2009

Bardzo przychylny wstęp Białego Niedźwiedzia – przedstawiciela starszyzny Indian Hopi, przewijające się przez życie Normana Paulsena sztandarowe i nieznane, choć magnetyczne postacie świata duchowego, rozmach przedsięwzięć, których   realizacji podejmuje się autor, jego niezłomność, wiara i gorliwość jakby nie z tej epoki, a także wielość znaczących wątków poruszanych w tej, liczącej ponad pięćset stron autobiografii zmuszają do głębszej refleksji.

Obok zabawnych epizodów z życia kogoś, kto przerasta świat, w którym się znalazł, na jej kartach pojawiają się bowiem dobrze udokumentowane wykłady o naturze Wszechświata, ewolucji, historii i prehistorii, a przede wszystkim strukturze świadomości.
Kluczowe znaczenie może mieć tu pojęcie „Chrystusa”, który definiowany jest jako Wielkie Centralne Słońce, pierwsze Światło, źródło wszystkich form nieprzypisane do żadnej postaci. Czyni je to dostępnym dla każdego kierującego się sercem, poszukującego – bez względu na wiedzę, wykształcenie, wyznanie czy pochodzenie. Wedle tego Synem lub Córką Boga staje się osoba, której świadomość zjednoczy się z tym pierwotnym, dwupłciowym przekazicielem życia. Pojawienie się wypływających z promiennego chrystusowego „cia¬ła” przeplatających się zwojów energii męskiej i żeńskiej zwiastuje przebudzenie. Było ono dążeniem mędrców, szamanów, mistyków, magów i joginów od zarania dziejów. Energetyczne wiry chrystusowej energii znane są na Wschodzie jako Ida i Pingula. Według autora przedstawiciele Chrystusowej Świadomości pojawili się przed narodzinami Jezusa z Nazaretu; ba, zbudowali cywilizację, w której niepodzielnie panowała ta zaawansowana forma istnienia, a ewoluujący ludzie byli prowadzeni ku stanom zwieńczającym rozwój. W swojej wędrówce przechodzili kolejne stadia przemiany świadomości – od zwykłej, którą posiada też część zwierząt, sprzyjającej łączeniu się w grupy i pary dla bezpieczeństwa i w celu wydawania na świat potomstwa, poprzez świadomość osobową, która pozwala postrzegać siebie jako odrębny, samookreślający się byt, aż po Świadomość Chrystusową, w której wszelkie życie jest przejawem tej samej uniwersalnej Siły. Na najwyższym poziomie, w sta¬nie świadomości kosmicznej, opuszczamy świat obrazów i doświadczamy nieprzejawionego Ducha w ponadczasowym oceanie Jestestwa.
Ród Synów i Córek Boga, nazywanych też ludźmi-aniołami bądź Wielkimi Budowniczymi, istniał na długo przed pojawieniem się człowieka. Ci opiekunowie stworzenia wspierali ewolucję form i świadomości na wielu planetach. Są jednymi z twórców rasy ludzkiej, gdyż – jak dowodzi Paulsen w oparciu o starożytne źródła – akt stworzenia człowieka odbył się w co najmniej dwóch miejscach na Ziemi ze zgoła różnych przyczyn.
Autor przybliża nieznaną historię wyższej świadomości od „chwili” Wielkiego Wybuchu po dzień dzisiejszy. Zrozumienie prawdziwych korzeni ludzkości pomaga – jego zdaniem – dokonać przełomu w ocenie siebie, swoich zmagań oraz przewartościować wpojone przekonania i wzmocnić „więź” między niebem a ziemią w nas.
Paulsen z humorem przedstawia własną krętą drogę ku urzeczywistnieniu Mądrości, z którą nie utracił kontaktu, rodząc się na Ziemi. Spośród innych, próbujących przybliżyć ścieżkę duchowego rozwoju, wyróżnia go prostota. Jego wizje, koleje losu, spotkania z nieznanym mimo wielkiej niezwykłości są tak jednoznaczne i wyraziste, że ich interpretacja nie nastręcza większych trudności. Być może w tym przypadku wiedza została przekazana językiem serca, dzięki czemu staje się czytelna bez względu na poziom intelektualny odbiorcy.
Świadomość Chrystusowa w pewnym sensie przypomina Autobiografię Jogina Paramahansy Joganandy, będąc zarazem jej kontynuacją, gdyż autor podjął się dokończenia dzieła, którego nie udało się urzeczywistnić jego mistrzowi i towarzyszowi z młodoś¬ci. Mimo iż wielokrotnie zbacza z wyznaczonego kursu, za każdym razem dźwiga się i powraca do wartości, które czynią jego życie pełnym sensu, znaczenia i radości. Jakże pokrzepiający przekaz!

Recenzja: Nieznany Świat nr 10/2009

W sprzedażyStrona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.