Pierwsze próby parapsychicznego sondowania kultur prehistorycznych

ImagePierwsze próby parapsychicznego sondowania kultur prehistorycznych.
Stanisław Poniatowski
Arcanus, Bydgoszcz 2008

Czy to możliwe, by osoba posiadająca dar jasnowidzenia mogła poznać zawiłe szczegóły historii znaleziska archeologicznego jedynie dzięki mocy swojego umysłu? Przypadek znanego jasnowidza Stefana Ossowieckiego wydaje się udowadniać, że jest to działanie nie tylko realne, ale także bardzo owocne z punktu widzenia badań archeologicznych.

W latach 1937-1941 prof. Stanisław Poniatowski, etnograf i antropolog z Uniwersytetu Warszawskiego, przeprowadził serię eksperymentów psychometrycznych. Łącznie odbyły się 33 udokumentowane sesje, podczas których obdarzony darem jasnowidzenia Ossowiecki dokonywał tzw. odczytów. Dotyczyły one eksponatów datowanych od późnego trzeciorzędu do epoki brązu i okresu subborealnego (ok. 4000 lat temu) w holocenie.
Mężczyźnie podawano na ogół nieznany mu przedmiot muzealny (często były to relikty wykopane przez archeologów w starożytnej osadzie odkrytej w Biskupinie w roku 1933), po czym Ossowiecki rozpoczynał opisywanie wrażeń i wizji, których doznał. W ten sposób przedstawiał sceny z życia ludów pierwotnych, ich wygląd, ubiór, zachowanie, prace, zwyczaje, budowle itd. Wyglądało to tak, jakby jasnowidz stawał się naocznym świadkiem przedstawianych przez siebie wydarzeń.
Sporą część wizji Ossowieckiego uznano za wiarygodne lub przynajmniej wielce prawdopodobne. Zdarzały się i takie przypadki, kiedy późniejsze odkrycia archeologiczne potwierdzały jego wersję wydarzeń. Na przykład z opowieści medium można było wywnioskować, iż ludzie z kultury magdaleńskiej mieszkali w chatach, podczas gdy ówcześni uczeni sytuowali ich raczej w jaskiniach. Później jednak istotnie odkryto pozostałości prostych magdaleńskich domostw.
W eksperymentach przeprowadzanych przez Stanisława Poniatowskiego uczestniczyli wybitni uczeni, tacy jak np. Edward Loth – anatom i antropolog, prof. Michał Kamieński – znany astronom, prof. Stefan Manczarski – radioelektryk i geofizyk oraz Alfon Gravier – architekt i parapsycholog.
Praca Pierwsze próby parapsychicznego sondowania kultur prehistorycznych, cudem uratowana z obozu koncentracyjnego w Litomierzycach, do którego w czasie okupacji trafił autor, po raz pierwszy ukazała się drukiem! Wcześniej w niewielkich fragmentach publikowały ją jedynie źródła amerykańskie.

Recenzja: Nieznany Świat nr 8/2009

Bieżący numerStrona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.