Spotkanie z Franciszkiem Klimkiem i jego kocią poezją (VIDEO)

Warszawski Klub Przyjaciół "Nieznanego Świata" oraz Księgarnia Galeria "NŚ" zorganizowały 21 października 2015 r. spotkanie:

KOTY SĄ DOBRE NA WSZYSTKO - wieczór autorski Franciszka Klimka

Koty są czystą poezją – któż temu zaprzeczy? Miękkość ich futerek, piękno i różnorodność umaszczenia, elegancja ruchów, kojące mruczenie będą nas zawsze urzekać. To jedni z naszych najbliższych przyjaciół w świecie zwierząt. W industrialnych ramach nowoczesnej cywilizacji wstrzemięźliwie i z gracją podtrzymują ostatnie związki z dzikimi, nieokiełzanymi siłami natury. Kto je kocha, ten uczy się dużo trudniejszej miłości do ludzi.

Kochać koty i umieć o nich pięknie opowiadać – to dopiero sztuka, zaś największe mistrzostwo – opowiadać językiem poezji, do tego z humorem i gracją. Jest pośród nas taki mistrz, bodajże jedyny w świecie, który kotom oddał prawie całe swe natchnienie i pióro: Franciszek J. Klimek, krakowski literat, satyryk, poeta, a zarazem wielki miłośnik i prawdziwy znawca kociego rodu, autor kilkuset znakomitych utworów, które podyktowały mu – rozkochane w kotach – Muzy. Raz liryczne, kiedy indziej tryskające humorem, niekiedy spoglądające z wyżyn filozofii czy strzelające zza węgła satyry wiersze tworzą niepowtarzalną ucztę literacką, na którą pragniemy zaprosić.

Tomik poezji Franciszka Klimka Jeśli mowa jest srebrem, to mruczenie złotem jest już dziesiątym, przybliżającym piękno i czar kociego rodu. Wszystkie poprzednie, w tym: Ja w sprawie kota, Mruczę, więc jestem, Nie o to chodzi, by człowiek miał kota, Gdy kot przebiegnie ci drogę czy Otulę cię ciepłym mruczeniem, sprzedały się do zera, zyskując autorowi wielkie uznanie miłośników poezji i sympatyków mruczków. Książka zawierająca 93 utwory, w tym jedyne w światowej poezji (podziwiane przez samą Wisławę Szymborską) kocie limeryki, jest również pięknym albumem grafik i obrazów o tej tematyce autorstwa Oksany Gatalskyej, białoruskiej artystki młodego pokolenia, której prace zdają się podkreślać klasyczne piękno wierszy polskiego poety.

W 2003 roku czytelnicy magazynu Kocie Sprawy uhonorowali Franciszka Klimka tytułem Zwierzoluba Roku, trzy lata później za Kociarza Roku uznali go czytelnicy magazynu Kot. W roku 2014 za działalność społeczną na rzecz zwierząt i osób potrzebujących otrzymał odznakę Honoris Gratia Prezydenta Miasta Krakowa.

Książka Koty są dobre na wszystko – wydana przez krakowską Fundację Kultury i Sztuki Europejskiej ARS LONGA Mieczysława Święcickiego pod patronatem magazynu Kocie Sprawy – ma szansę stać się wspaniałą literacką i artystyczną przygodą dla wszystkich miłośników wyrafinowanego żartu, poezji oraz kotów. Prezentem dla siebie lub przyjaciół, których domy mają szczęście być schronieniem naszych mruczących pupili, bowiem, jak zauważa poeta:

"Niemal założyć się jestem gotów,
bo wątpliwości moich to nie budzi,
że, gdzie jest dom szczęśliwych kotów,
tam jest też dom szczęśliwych ludzi."

Wieczór poetycki z Panem Franciszkiem J. Klimkiem jest nie tylko spotkaniem z poetą, lecz również znakomitym erudytą, mistrzem estrady, swego czasu solistą oraz dyrektorem artystycznym Zespołu Tańca i Pieśni ŚLĄSK, który potrafi oczarować każdego słuchacza. Panuje tak samo nad kameralnym wnętrzem, jak wielką salą koncertową. W trakcie wieczoru zostaną również zaprezentowane oryginalne obrazy wykorzystane do wydawnictw F. J. Klimka. Więcej o postaci i twórczości naszego gościa na jego stronie internetowej www.klimek.art.pl

Zapraszamy do obejrzenia relacji ze spotkania

Numer bieżącyStrona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.