Waldek Borowski (VIDEO)

Spotkanie z autorem książki: ŚWIĘTY GRZYBÓG. Szamanizm, eucharystia i naturalne korzenie mitologii (17.10.2018, KGNŚ, Warszawa)

Nasz Gość – laureat Nowych Wzorców Sztuki za 2014 r, którego twórczość malarska łączy w sobie pierwiastki szamańskie i motywy mitologiczne oraz duchowe zaczerpnięte z licznych kultur - postara się przybliżyć tajemnice świętych grzybów. Opowie o biochemii, recepturach, zasadach duchowego bhp, symbolice i wglądach osobistych.

Święte księgi pełne są wizji. Sztuka sakralna pełna jest wizyjnych grzybów. Logika łączy te fenomeny, bo inaczej mamy masę wizji nie wiadomo skąd i masę grzybów nie wiadomo po co. Czy to przypadek, że kapłani mówiący o wizjach są przebrani za magiczny grzyb? Szamani z Kamczatki również przebierają się za muchomory… Jaki owoc otworzył oczy Ewie? Dlaczego Santa wchodzi przez komin? Po co nam choinka? Czemu kominiarz jest symbolem szczęścia? Co symbolizuje Święty Graal, Kamień Filozoficzny i Lampa Alladyna? Dlaczego Bogowie zbawcy mówią: - Jedzcie ciało moje? Zapraszamy w podróż przez historię ezoterycznej sztuki, od jaskiń po współczesność.

Waldemar Borowski ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie (2006). Akrylowe malarstwo artysty obejmuje sny, realizm magiczny, świętą geometrię, paradoksy i ezoterykę. Otrzymał nagrodę włoskiej telewizji ARTE 24 (2011) oraz Certyfikat Nowych Wzorców Sztuki (2014). Corocznie występuje w roli prelegenta na Konwencie Wiedzy Alternatywnej w Gdańsku. Współpracuje z wydawnictwami: Okultura i Nieznany Świat. Jego prace zilustrowały wątki dotyczące szamanizmu w magazynie Trans/wizje, w filmie The Pharmacratic Inquisition (2007, USA) oraz ukazały się w Encyklopedii Polskiej Psychodeliki Kamila Sipowicza (2013). Dzieła artysty znajdują się w polskim parlamencie i w kolekcjach znanych muzyków – m.in. Stanisława Soyki i Andrzeja Jagodzińskiego.

Zapraszamy do obejrzenia relacji ze spotkania.

 

Numer bieżącyStrona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.