Tajemnice Gór Bucegi: Sfinks, tunele i baza Obcych

Góry Bucegi będące częścią Karpat Południowych to ezoteryczne centrum Rumunii. Ich serce stanowi tajemniczy Sfinxul – jedna z wielu tamtejszych formacji skalnych, która zdaniem zwolenników historii alternatywnej ma być zerodowanym pomnikiem zaginionej pracywilizacji. Ale to nie wszystko, gdyż w internecie od kilku lat krąży jeszcze jedna niezwykle intrygująca opowieść o tajnej ekspedycji, która miałaby jakoby odkryć w tamtym regionie opuszczoną bazę Obcych, a w niej legendarną Komnatę Zapisków.


Piotr Cielebiaś

Rozpowszechnione w sieci wieści na ten temat są zgoła sensacyjne. Wynika z nich, że w podziemnym kompleksie w górach Bucegi, pod tamtejszym Sfinksem, rumuńska specgrupa miała odnaleźć skarby pozaziemskiej technologii pozostawione przez starożytnych astronautów. Opis tego, co znaleziono, jak i samej akcji, która do tego doprowadziła, budzą zdumienie, ale i wątpliwości. Czy to wszystko wydarzyło się naprawdę?

W reakcji na pytania Czytelników postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej całej sprawie. Najpierw jednak spróbujmy zagłębić się w tajemnice otaczające Płaskowyż Bucegi, zwany przez niektórych rumuńską Atlantydą.

Przedpotopowa cywilizacja w Karpatach

Pasmo Bucegi rozciąga się kilkanaście kilometrów na południe od ćwierćmilionowego Braszowa (Transylwania) i zajmuje ok. 300 km kwadratowych powierzchni. Pochodzenie tej nazwy jest sporne – jedna teoria uznaje, że wywodzi się ona od słowa buceag oznaczającego w lokalnej gwarze mech lub jałowiec, inna, że od poczciwego słowiańskiego buka (stąd czasami Bucegi określa się jako Góry Bukowe). Choć jest to słabo zaludniony obszar, częściowo objęty granicami parku narodowego, góry Bucegi znane są z licznych ośrodków sportów zimowych, które przyciągają ludzi z nie tak odległego Ploeszti i Bukaresztu.

Ale oprócz walorów rekreacyjnych i przyrodniczych turystów przyciąga w te strony także atmosfera tajemnicy i pogańskiego sacrum. To tam miała znajdować się bowiem święta góra Daków – starożytnego ludu trackiego, autochtonów we wspomnianym rejonie Europy, którzy potem rozpłynęli się wśród innych żywiołów. Kogaionon, bo taką nosiła ona nazwę, miał być siedzibą naczelnego dackiego bóstwa, Zalmoksisa, który zgodnie z legendami rezydował w górskiej jaskini, odciętej rzeką od świata zewnętrznego. Dziś utożsamia się ją z Jałomicą (Ialomiţą) mającą źródła na stokach Omu – najwyższego szczytu Bucegi, a Kogaionon nadal przyciąga corocznie rzesze ludzi, tyle że Rumuni nazywają go obecnie Sfinxul – Sfinks.

Ta imponująca, niewielka formacja skalna płaskowyżu będącego najwyżej położoną częścią pasma Bucegi, zaliczana do jednego z siedmiu cudów przyrody Rumunii, na pierwszy rzut oka (jeśli patrzy się na nią z profilu) przypomina głowę Sfinksa z Gizy. Innym przywodzi na myśl czaszkę. O tym, że Sfinxul to nie zerodowana skała, ale pradawny posąg, zaczęto snuć przypuszczenia już przed wiekiem. Historyk Nicolae Densusianu (zm. 1911) uznawał, że przodkami Daków byli Pelazgowie – lud, który greccy historycy uznawali za niehelleńskich autochtonów w Grecji lub na Peloponezie. Densusianu zakładał, że Pelazgowie pochodzili z Bliskiego Wschodu, a do Bucegi przybyli z Egiptu, wznosząc tam drugiego Sfinksa, którego krawędzie przez tysiąclecia wiatr historii i siekące deszcze wygładziły tak, że przypomina on dziś zwyczajną skałę.

Hipoteza, że spoglądający w dal Sfinxul jest pomnikiem zapomnianej cywilizacji, została podchwycona przez innych autorów. Dan C. Brăneanu (ur. 1930) – rumuński antropolog i badacz megalitów był jedną z pierwszych osób, która zasugerowała, że masyw Bucegi poprzecinany jest siecią podziemnych korytarzy. Natomiast Daniel Ruzo (1900-1991) – jego kolega po fachu, peruwiański ekspert od megalitów i zwolennik historii alternatywnej, przyjrzawszy się strukturom z Bucegi uznał, że są one bliźniaczo podobne do formacji z Marcahuasi i być może zostały wzniesione przez tą samą zaginioną pracywilizację...

To jedynie fragment niniejszego artykułu. Pełną wersję znajdziesz w NŚ 8/2017 dostępnym także w wersji elektronicznej.


 

Numer bieżący
KONTAKT * O NAS * REKLAMA * FORUM * POLITYKA PRYWATNOŚCI * YOUTUBE


Copyright © Wydawnictwo Nieznany Świat / All rights reserved.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.