Sny o zmarłych

We śnie wkraczamy w sferę, gdzie bliscy, którzy odeszli mogą przekazywać nam wiadomości i przestrogi. Zmarli przychodzą, by się pożegnać, ostrzec przed kłopotami albo poinformować o tym, co czeka nas w przyszłości


Ada Edelman, NŚ 11/2019

Ludzie szukają w snach odpowiedzi na dręczące ich pytania. Najbardziej poruszające są znane we wszystkich kulturach marzenia senne z udziałem zmarłych członków rodziny albo te dotyczące umierania. Pojawia się pytanie, czy to jedynie wolta naszego umysłu, który usiłuje przekazać pewien komunikat z nadświadomości do świadomości, czy też we śnie wkraczamy na bezpieczną płaszczyznę astralną, dzięki czemu zmarli bliscy mogą przekazywać nam wiadomości i słowa otuchy?

Psycholog kliniczny dr Hendrika Vande Kemp wyodrębniła następujące rodzaje marzeń sennych powiązanych ze śmiercią:

• sny telepatyczne: umierający bądź zmarły krewny zawiadamia o swoim odejściu

• sny hipermnetyczne: zmarły przypomina śniącemu informacje, których ten na jawie nie pamięta

• sny prorocze: śniący przepowiada czas własnej śmierci lub śmierci znanych mu osób

• sny archetypowe: wyrażające śmierć lub proces umierania symbolicznie (te znamy z senników)

• sny o charakterze objawienia: zmarły przekazuje śniącemu natchnione wizje dotyczące religii, etyki czy filozofii, aby rozpowszechniał tę wiedzę dalej.

Przeglądaj spis treści numeru 11/2019 lub zamów wersję elektroniczną NŚ

To, moim zdaniem, niezwykle trafna klasyfikacja i warto się do niej odnieść.

Sny o własnej śmierci mogą być odbiciem alienacji - wykluczenia, którego staliśmy się udziałem. Śmierć może być przecież nie tylko biologiczna, ale też moralna lub społeczna. Znacznie ciekawsze są sny telepatyczne, pojawiające się najczęściej. Mamy tu do czynienia ze spektrum przekazów: od psychodelicznych wizji przepełnionych symbolami, nadającymi im podniosły charakter, po proste, swojskie pożegnania, nieróżniące się od codziennego do zobaczenia. Ten rodzaj sennych przekazów uzależniony jest zapewne od osobowości umierającego nadawcy. Odbiorcy mogą z kolei odczytywać te komunikaty we własny oryginalny sposób, często akcentujący więź z człowiekiem, który właśnie odszedł...

To jedynie fragment artykułu. Pełną wersję przeczytasz w NŚ 11/2019 dostępnym także jako e-wydanie.

Numer bieżący
KONTAKT * O NAS * REKLAMA * FORUM * POLITYKA PRYWATNOŚCI * YOUTUBE


Copyright © Wydawnictwo Nieznany Świat / All rights reserved.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.