Japońskie badania nad wizjami z łoża śmierci

W październiku 2016 r. zespół złożony z japońskich naukowców i lekarzy (w tym specjalistów od medycyny paliatywnej) opublikował w piśmie Journal of Pain and Symptom Management wyniki badań nad wizjami umierających ludzi. Zjawisko to, w Japonii zwane omukae, dotyczy scen rozgrywających się przed oczyma konających, którzy do końca zachowali świadomość.

Rozpoczęte w 2014 r. badania stanowiły część ogólnokrajowego programu oceny usług świadczonych przez placówki opieki paliatywnej. W tym celu do kilku tysięcy rodzin osób cierpiących na raka rozesłano specjalny kwestionariusz, w którym znajdowało się również pytanie, czy ich bliski chory doświadczył na łożu śmierci zjawiska omukae. Po przeanalizowaniu 2221 relacji okazało się, że wizje z łoża śmierci wystąpiły u 463 konających (21 procent), z czego 351 osób dokładnie opowiedziało kogo lub co wówczas widziało (pozostałe osoby, zdaniem członków ich rodzin, również doznały omukae, o czym świadczyło ich zachowanie, ale nie mogły lub nie chciały o tym opowiadać).

Okazało się, że aż 87 procent osób, które doświadczyły wizji na łożu śmierci opisywało spotkania ze zmarłymi bliskimi (najczęściej rodzicami, rodzeństwem lub małżonkami), którzy zjawiali się, by pomóc im przejść na drugą stronę. Rzadsze były wizje obejmujące dalszych krewnych lub przyjaciół, zaś najrzadziej umierający wspominali o elementach związanych z religią lub tradycją ludową. Japońscy badacze doszli do wniosku, że zjawiska omukae nie należy traktować jako halucynacji i że ma ono dla chorych oraz ich rodzin duże znaczenie psychologiczne.

Co ciekawe, wnioski badaczy z Kraju Kwitnącej Wiśni potwierdzały rezultaty studiów nad tym samym fenomenem przeprowadzonych w latach 60-tych i 70-tych przez parapsychologa Karlisa Osisa (zm. 1997) i psychiatrę dr. Erlendura Haraldssona, którzy ustalili, że świadomie umierający pacjenci mówili najczęściej o spotkaniach z bliskimi zmarłymi, którzy przybywali, by pomóc im pożegnać się z życiem. Zgodnie z ich ustaleniami, wizje z łoża śmierci są zjawiskiem uniwersalnym dla Homo sapiens i nie są bezpośrednio związane ze sferą wierzeń. Osis uznał również, że nie są to halucynacje ani efekt działania leków przeciwbólowych.

PC

Numer bieżący
KONTAKT * O NAS * REKLAMA * FORUM * POLITYKA PRYWATNOŚCI * YOUTUBE


Copyright © Wydawnictwo Nieznany Świat / All rights reserved.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.