Belgowie zbadali stadia śmierci klinicznej

Nastały czasy, gdy różne aspekty doświadczeń z pogranicza śmierci (ang. near-death experiences, NDE) stały się przedmiotem żywego zainteresowania środowiska medycznego. Ostatnio zajęli się nimi uczeni z uniwersytetu i szpitala klinicznego w belgijskim Liège, próbując odpowiedzieć na pytanie, czy doznania osób, które na chwilę znalazły się po tamtej stronie, zawierają w sobie jakiś określony schemat i czy istnieją przystanki, na których zatrzymuje się dusza opuszczająca ciało.


Jak stwierdziła biorąca udział w badaniach neuropsycholog Charlotte Martial, następnym celem było ustalenie, w jakiej sekwencji pojawiają się kolejne okołośmiertne doznania. 

Po przeanalizowaniu 150 relacji ze śmierci klinicznej Belgowie doszli do wniosku, że w opowieściach świadków najczęściej powtarzają się trzy elementy:

• poczucie błogostanu lub wszechogarniającego spokoju (80 procent badanych),

• obserwowanie jasnego światła/świateł (69 proc.)

• spotkania ze zmarłymi członkami rodziny (64 proc.).

Dowiedz się więcej o najnowszym wydaniu "Nieznanego Świata"

Z kolei u ok. 35 procent doznanie śmierci rozpoczynało się wyjściem z ciała, a kończyło powrotem do fizycznej powłoki. Inne doświadczenia i zjawiska jak np. słynny przelot tunelem, były mniej powszechne, a do najrzadziej występujących należały: przyspieszenie myśli, widzenie przyszłości, czy oglądanie własnego życia w postaci przesuwającego się przed oczami filmu.

Wnioski badaczy z Liège potwierdzają, że doznania, o jakich mowa, posiadają wspólny rdzeń i nie są - w przeciwieństwie do tego, co mówią o nich sceptycy, chaotycznym zbiorem halucynacji.

Wizje w stanie śmierci klinicznej okazują się mieć charakter uniwersalny u większości ludzi, pomimo dzielących ich różnic kulturowych i religijnych. Są one również bardzo rozbudowane i, mimo że u większości osób ograniczają się do jednego lub kilku elementów, mają ogromny wpływ na psychikę świadków. Potwierdził to jakiś czas temu w swoich badaniach prof. Bruce Greyson, który poddał analizie porównawczej cechy wspomnień z zaświatów i dotyczących realnych zdarzeń. Okazało się, że te pierwsze nie różnią się od normalnych retrospekcji, choć są od nich o wiele bardziej wyraziste i szczegółowe.

PC

Więcej

Skomentuj na Grupie Czytelników NŚ (Facebook)

Japońskie badania nad wizjami z łoża śmierci

Wolisz czytać na komórce lub smartfonie? Dowiedz się więcej o e-wydaniu naszego miesięcznika!

Numer bieżący
KONTAKT * O NAS * REKLAMA * FORUM * POLITYKA PRYWATNOŚCI * YOUTUBE


Copyright © Wydawnictwo Nieznany Świat / All rights reserved.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.