Medytacja przepustką... w zaświaty?

Osoby doświadczone w praktykach medytacyjnych mogą wywoływać na żądanie stany świadomości podobne do tych, o jakich mówią ludzie, którzy wyszli z ciała w czasie śmierci klinicznej


Taki zaskakujący wniosek pojawił się jako podsumowanie badań przeprowadzonych przez międzynarodowy zespół pod kierownictwem dr Williama Van Gordona z Derby University (Anglia). 

Przez trzy lata eksperymentowano z grupą 10 buddystów, którzy nauczyli się inicjować u siebie doznania podobne do NDE (skrót od ang. terminu oznaczającego doświadczenia z pogranicza śmierci). Z biegiem czasu można opanować zdolność do kontroli treści i przebiegu tych wizji - uważają badacze.

Dr Van Gordon - specjalista od medytacji, sam będący przez pewien czas buddyjskim mnichem, mówi, że do tej pory nie analizowano tego zjawiska w warunkach laboratoryjnych. Jak się okazuje, badani ochotnicy mieli nie tylko wrażenie eksterioryzacji (OBE), ale również odwiedzali zaświaty, a nawet mogli poczuć to, czego doznają ludzie w czasie umierania.

Choć eksperymenty, o jakich mowa, zapewne przybliżą nas do zrozumienia NDE, nadal wiąże się z nimi kilka niewiadomych. Przede wszystkim trudno ustalić, do jakiego stopnia wrażenia medytujących były zbieżne z przeżyciami z pogranicza śmierci. Po drugie, zmienione stany świadomości, o jakich donosili ochotnicy, mogły zostać wywołane przez OBE (podobne opisy astralnych podróży znane są z książek wielu autorów, m.in. Roberta Monroego). 

Sam dr Van Gordon nie wyjaśnił owych problematycznych kwestii. Odniósł się za to do budzącego emocje pytania, skąd autorzy Tybetańskiej Księgi Umarłych wiedzieli tak dużo o zaświatowej rzeczywistości? Przypomnijmy, że dzieło, powstałe ok. VIII w., opowiada o opuszczaniu ciała przez duszę oraz kolejnych etapach pośmiertnej egzystencji - aż do następnej inkarnacji.

Wykorzystanie medytacji do zgłębiania natury umierania to zjawisko dobrze znane w buddyzmie - wyjaśnia uczony. - Właśnie dzięki temu powstały starożytne teksty, objaśniające, jak się do tego przygotować i w jaki sposób uzyskać wgląd w to, co się wówczas dzieje.

Więcej

Belgowie zbadali stadia śmierci klinicznej

• Japońskie badania nad wizjami z łoża śmierci

Numer bieżący
KONTAKT * O NAS * REKLAMA * FORUM * POLITYKA PRYWATNOŚCI * YOUTUBE


Copyright © Wydawnictwo Nieznany Świat / All rights reserved.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.