Brazylia: badanie wspomnień reinkarnacyjnych

Ośrodek badawczy NUPES należący do Uniwersytetu Federalnego w mieście Juiz de Fora (stan Minas Gerais) rozpoczyna badania nad zjawiskiem wspomnień z poprzednich wcieleń.


NŚ 9/2019

Ten pionierski w Brazylii projekt będzie realizowany we współpracy z Univeristy of Virginia (USA), gdzie przez lata przeanalizowano ok. 2000 podobnych przypadków.

Chodzi o ludzi (bardzo często dzieci) posiadających świadome, nieindukowane hipnotycznie wspomnienia z życia innych osób, nierzadko obejmujące szczegóły ich śmierci. Brazylijscy badacze mówią, że na ich apel odpowiedziało ok. 350 respondentów, którzy uważają, że pamiętają coś z wcześniejszej egzystencji - poinformowali w lipcu br. badacze w rozmowie z gazetą The Rio Times. Ochotnicy zostali poproszeni o dostarczenie jak najdokładniejszych informacji o postaciach i miejscach występujących w ich wspomnieniach oraz określenie, w jaki sposób dawniejszy charakter lub zwyczaje wpłynęły na ich obecną inkarnację.

Październikowy "Nieznany Świat" już w sprzedaży! ⇐

- Należy zauważyć, że doświadczenia, o jakich mowa (wyłączając mistyfikacje), są dla świadków bardzo realistyczne i ważne. Powinniśmy więc podchodzić do nich z odpowiednim poziomem empatii - mówi Alexander Moreira-Almeida, kierownik NUPES (Centrum Badań nad Duchowością i Zdrowiem) oraz przewodniczący sekcji ds. religii i duchowości przy Światowym Stowarzyszeniu Psychiatrycznym.

Dr Ian P. Stevenson (1918-2007) oraz jego współpracownik i następca dr Jim Tucker, obaj związani z Akademią Medyczną University of Virginia, to najbardziej znani psychiatrzy zajmujący się wspomnianym zjawiskiem (o ich dokonaniach pisaliśmy szczegółowo w cyklu poświęconym reinkarnacji, ukazującym się w w latach 2014-15). W książce 20 przypadków sugerujących reinkarnację Stevenson wspomina o dwóch przypadkach z Brazylii, w tym historii kobiety o imieniu Marta, która zachowała pamieć o szczegółach z życia swojej młodo zmarłej ciotki.

Kraj ten wydaje się skarbnicą podobnych casusów, bowiem - wbrew stereotypowym poglądom - wspomnienia z poprzednich wcieleń nie ograniczają się bynajmniej do społeczeństw z kręgu kultury buddyjskiej czy hinduistycznej.

Czytaj także:

Skomentuj na naszej grupie dyskusyjnej

Badania prof. Lidii Stawowskiej nad reinkarnacją

Sny odchodzących

Numer bieżący
KONTAKT * O NAS * REKLAMA * FORUM * POLITYKA PRYWATNOŚCI * YOUTUBE


Copyright © Wydawnictwo Nieznany Świat / All rights reserved.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.