Arabia Saudyjska: zagadkowe formacje na pustyni

Pomiędzy Mekką a Medyną – świętymi miastami islamu rozciągają się jałowe pola magmowe zwane Harrat Rahat, mające powierzchnię równą województwu dolnośląskiemu. Ten księżycowy krajobraz, ukształtowany w XIII wieku n.e. przez ogromy wypływ meandrującej lawy, kryje też archeologiczną zagadkę sprzed tysiącleci.


Odkryto tam ok. 400 geoglifów i budowli o nieznanym pochodzeniu i przeznaczeniu. Część z nich ma formę kamiennych zagród – czworoboków, ale można natkną się także na obiekty o wiele bardziej fantazyjne, a nawet podobizny zwierząt przypominające słynne naziemne rysunki z Nazca.

Dr David Kennedy z University of Western Australia w Perth interesuje się tymi strukturami od lat. Problemem okazuje się ich dostępność. Otrzymanie od władz Arabii Saudyjskiej zgody na badania jest niemożliwe. Do analizy pustynnych zabytków Kennedy wykorzystuje więc program Google Earth (prezentujący m.in. mapy satelitarne i lotnicze), a w zadaniu tym wspiera go grupa saudyjskich archeologów-amatorów.

Australijski naukowiec mówi, że niektóre struktury z Harrat Rahat przypominają kamienne murki o długości kilkudziesięciu metrów (najdłuższy ma ok. pół kilometra) i liczą od 2 do 9 tys. lat. Choć sugerowano, że mogły służyć prehistorycznym mieszkańcom regionu jako zagrody dla zwierząt, są zbyt niskie, by dało się wykorzystać je do tego celu. Co więcej, niektóre z tych formacji znajdują się na stokach wzgórz.

Choć da się dostrzec je z poziomu gruntu, dopiero po wzbiciu się w powietrze widać całe ich piękno – podkreśla naukowiec. – Myśleliśmy, że Arabia Saudyjska to wielka pustynia, tymczasem, jak się okazuje, mamy do czynienia ze skarbnicą zabytków archeologicznych, które muszą zostać odpowiednio udokumentowane.

Więcej

Skomentuj na naszej grupie dyskusyjnej (Facebook)

Sekretna komnata w Piramidzie Cheopsa

Numer bieżący
KONTAKT * O NAS * REKLAMA * FORUM * POLITYKA PRYWATNOŚCI * YOUTUBE


Copyright © Wydawnictwo Nieznany Świat / All rights reserved.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.