Nieznany Świat 3/2004 (159)

Nieznany Świat 3/2004

W NUMERZE:

 • Kamienie z Ayers Rock
  Jedna z najciekawszych publikacji, jakie kiedykolwiek drukowaliśmy. Turyści z całego świata, którzy wbrew zakazowi zabierają na pamiątkę kamienie ze świętej Góry Uluru w Australii, masowo odsyłają je później pocztą na adres administracji miejscowego parku narodowego, twierdząc, że coś ich do tego skłoniło. Co roku do Ayers Rock poczta dostarcza tysiące takich paczek, których zawartość jest zwracana Świętej Górze. Jaki mechanizm tu działa – a działa – i o co w tym wszystkim chodzi? Także o innych zagadkowych miejscach na świecie, takich jak szczyt Kholat Sjahyl na północnym Uralu, nazywany Górą Śmierci, czy Dolina Czarnego Bambusa w chińskiej prowincji Syczuan. Czy w Islandii żyje niewidzialny lud elfów? Jeśli to tylko bajka i mit, czym wytłumaczyć fakt, że przesunięcie niektórych starych głazów i kamieni blokujących ważne inwestycje, zostaje tam poprzedzone konsultacjami z ezoterykami, którzy z niewidzialnymi mieszkańcami tych obiektów prowadzą sekretne pertraktacje, gdy zaś wymóg ten zostanie zlekceważony, wspomniane przedsięwzięcia bankrutują, a ich zleceniodawców i wykonawców prześladuje niewytłumaczalny pech? Co Grażynie Fosar i Franzowi Bludorfowi powiedzieli ludzie, którzy zwrócili pocztą kamienie zabrane z australijskiej góry Uluru? Frapujący zapis nieznanego sporządzony piórem wytrawnych badaczy.
 • Tajemnica mistrza Twardowskiego
  Niektórzy barwną postać sarmaty, który posiadł czarodziejską moc, rozpatrują wyłącznie w kategoriach legendy. Wiele jednak wskazuje, że w XVI wieku w otoczeniu króla Zygmunta II Augusta działał szlachcic będący protoplastą Twardowskiego. Dlaczego w pewnym momencie wyjechał z Polski i dokąd się udał? Czy przypadkiem nie była to ucieczka przed zaciskającego się wokół niego pętlą Świętego Officium? Co stało się z dwoma tajemniczymi dziełami, w tym zwłaszcza traktatem Opus Magicum, które znikły w niewyjaśnionych okolicznościach? Wygląda to tak, jak by ktoś usilnie usiłował zatrzeć ślady po Wielkim Czarnoksiężniku. Bardzo interesujące tropy i śmiałe wnioski w tekście Roberta K. Leśniakiewicza.
 • Sześć kroków przez ogień
  Tzw. chodzenie po ogniu jest dziś elementem wielu kursów i warsztatów psychotronicznych wydają się czymś zgoła banalnym. Nikt jednak dotychczas nie napisał na ten temat takiego tekstu, jak Roman Warszewski. Po drugiej stronie staje Colin. To on ma mnie odebrać po tym, jak przebrnę przez swoje własne piekło (...) Dzieje się coś niemożliwego. Ruszam do przodu i (...) nie czuję żaru. Nic mnie nie boli. Jak to się dzieje? Pokonałem swój strach, pokonałem ogień. Byłem – jesteś, jesteś – słyszę głos Collina – silnym i wolnym człowiekiem. Wspaniała osobista i zarazem głęboko duchowa relacja z pokonywania uprzedzeń i strachu.
 • UFO: projekt Hessdalen
  W okolicach zagubionej na norweskim pustkowiu wsi od kilkunastu już lat widywane są tajemnicze obiekty, a bywały lata, gdy ich manifestacje w krótkim czasie liczyły się w dziesiątki. Zostały utrwalone w setkach zdjęć, uwieczniono je również na wielu filmach, a cała strefa stała się miejscem zakrojonych na szeroką skalę badań prowadzonych przy użyciu najnowocześniejszych urządzeń obserwacyjnych i pomiarowych przez zespoły niezależnych badaczy. Niezależnych – gdyż miejscowe władze, mimo wielokrotnych wezwań do podjęcia działań na rzecz wyjaśnienia fenomenu Hessdalen (mającego sporo cech wspólnych z wydarzeniami w Wylatowie, mimo że w norweskiej wsi nie powstał ani jeden piktogram w zbożu) zachowują na ten temat milczenie. Bardzo ciekawe fakty i kolejna zagadka czekająca na rozwiązanie.
 • Z pozycji leżącego
  Rzeźbiarzem mojego życiorysu był ból, a ja polubiłem go jak Pigmalion swoją Galateę. By nie umrzeć ze strachu, starałem się poznawać nazwy i etymologię bólu. Amatorsko zgłębiałem swój nerwostan, bo, jak powiadają, aby pokonać wroga, musisz poznać jego język. Jeśli stres jest solą życia, to mnie nieźle nasolono – pisze Janusz Materne. Jeden z najbardziej dramatycznych i zarazem osobistych zapisów, jakie kiedykolwiek drukowaliśmy.

PONADTO:

 • To pradawne ziemskie życie (mnożą się kolejne sensacje związane z odkrywaniem śladów po najstarszych ludziach).
 • 100 tysięcy lat i tajemnica pierwszego Amerykanina.
 • Zaczarowane królestwo Mikołaja Rericha – nieznane epizody z życia wybitnego artysty i wizjonera w Himalajach.
 • Para za parą w cyklu Zrozumieć piramidy i święte meteoryty w Okruchach Wszechświata.
 • O czym nie mówią lekarze – w Poczcie healerów polskich o niebanalnych działaniach dr. Mariusza Gawlika ze Starogardu Gdańskiego.
 • Fenomen Matrixa – filmu, który podbił świat i którego trzecia część trafiła na polskie ekrany.
 • Weres o wydarzeniach jawnych i podskórnych.

Numer bieżący
KONTAKT * O NAS * REKLAMA * FORUM * POLITYKA PRYWATNOŚCI * YOUTUBE


Copyright © Wydawnictwo Nieznany Świat / All rights reserved.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.