Wodór jest pierwiastkiem, który w XXI w. staje się nie tylko najważniejszym paliwem ekologicznym, ale będzie w najbliższych latach nowym ważnym elementem profilaktyki zdrowotnej, terapii oraz medycyny alternatywnej
Cząsteczki wodoru, ze względu na swoje rozmiary, łatwo przenikają przez błony komórkowe. Okazało się, że pierwiastek ten jest najsilniejszym naturalnym przeciwutleniaczem. Wykazuje uniwersalny efekt rewitalizacyjny w komórkach i tkankach. Różne nowe rozwiązania technologiczne rozszerzyły znacząco zakres stosowania wodoru cząsteczkowego. Istotnymi czynnikami powodującym starzenie się organizmu są m.in. wolne rodniki, stany zapalne i utrata zdolności regeneracyjnych. A wodór, według He Qianjuna z Uniwersytetu Jiao Tong w Szanghaju, powinien stać się ze względu na przeciwdziałanie starzeniu się komórek, powszechnym składnikiem terapii służących do zapobiegania i leczenia licznych chorób, w tym stresu oksydacyjnego, który stanowi jeden z najważniejszych czynników sprzyjających powstawaniu nowotworów. Ponadto wodór hamuje wzrost stężenia cukru we krwi, pomaga obniżyć poziom złego cholesterolu LDL, poprawia stan i koloryt skóry, zwiększa metabolizm, przez co przydatny jest w walce z otyłością. Oprócz tego pobudza procesy detoksykacji, wspiera leczenie stanów zapalnych mięśni i uszkodzeń tkanek miękkich. Stymuluje regenerację wątroby, poprawia trawienie. Badania wykazały, że jego działania antyoksydacyjne są bardziej skuteczne w porównaniu z doustnym podawaniem innych znanych przeciwutleniaczy.

Wodór molekularny (H2)
znajduje zastosowanie w terapii ponad 170 schorzeń. Można nim wzbogacać wodę, jak również stosować metodę inhalacyjną. Do obu sposobów potrzebne są specjalne urządzenia. Inhalacje, ze względu na szybki mechanizm działania i możliwość dostarczenie pacjentowi większej ilości miligramów wodoru, nadają się do wykorzystania przy urazach oraz ostrych zaburzeniach funkcjonowania organizmu, a roztwór wodny służy raczej do codziennego spożywania w chorobach chronicznych i profilaktyce.