Za co powinien przeprosić prezes Hamankiewicz?

Spis treści

Jak się wygrzeję, jak mi jest dobrze, a jeszcze jak wypiję wody i zjem tego cukru Pańskiego, to w ogóle jestem szczęśliwy

17 kwietnia 214 r. na kanale TVN24 w stałym cyklu TAK JEST prowadzonym przez red. Andrzeja Morozowskiego wyemitowany został program, w którym wystąpili dwaj lekarze: prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz oraz prezes Polskiego Towarzystwa Homeopatycznego Tomasz Kokoszczyński. Panowie rozmawiali oczywiście o homeopatii, a punktem wyjścia ich dyskusji była decyzja o uruchomieniu w Śląskim Uniwersytecie Medycznym podyplomowych studiów dla lekarzy z zakresu homeopatii (na wzór wielu medycznych uczelni w innych państwach), co stało się pretekstem do kolejnego histerycznego ataku ze strony przedstawicieli ortodoksyjnych kręgów medycznych na tę metodę leczenia.

Ponieważ słowo telewizyjne, podobnie jak radiowe, jest z natury rzeczy ulotne, postanowiliśmy udostępnić zapis dialogu, jaki wywiązał się wówczas na antenie, ze względu na niepowtarzalne perły erudycji, którymi skrzyły się wypowiedzi szefa samorządu 130 tysięcy polskich lekarzy (gratulacje dla całego środowiska). Prezentowany tekst bez wątpienia dobrze oddaje intelektualną nośność i werbalizacyjne mistrzostwo, z jakimi prezes NRL formułuje swoje cenne myśli na temat homeopatii, przy czym śródtytuły w publikacji są naszego autorstwa i stanowią w zamyśle kwintesencję refleksji doktora Hamankiewicza, a także taktu i kultury cechujących jego wypowiedzi w sprawach, o których wydaje się on mieć bardzo nikłe pojęcie. W tej sytuacji pozostawmy również otwartym pytanie, za co prezes Naczelnej Rady Lekarskiej powinien przeprosić obywateli polskich - co w zastępstwie ministra ochoczo i z własnej inicjatywy uczynił w końcowej części swoich telewizyjnych wywodów. Redakcja Nieznanego Świata


 

Andrzej Morozowski: – Homeopatia to w skrócie (…) sposób leczenia, jakby ktoś nie wiedział (bo ci, co się leczą, na pewno wiedzą), substancjami rozcieńczonymi w wodzie milion razy do tego stopnia, że praktycznie uzdrawiających substancji nie da się w tych lekach wyodrębnić przy żadnych znanych obecnie metodach badawczych. No właśnie, czy homeopatia w takim razie to normalna procedura medyczna czy znachorstwo?

O Indianach, Papuasach, mistrzostwie świata białego człowieka i wodzie święconej

Maciej Hamankiewicz: Na pewno lekarze i dentyści nie mogą uprawiać metod, które nie są sprawdzone w sposób naukowy. O tym mówi kodeks etyki lekarskiej. Na nas również ciąży obowiązek przestrzegania społeczeństwa od stosowania rzeczy, które są bezwartościowe. Absolutnie bezwartościowe. Bo jeżeli przyjrzy się Pan Indianom w Amazonii… Oni produkują różnego rodzaju substancje, preparaty lecznicze, ayahuascę [czyt.: ajałaska – przyp. red.] – to działa piorunująco. W Indiach ma Pan plemiona całe, którym wolno za zgodą rządu indyjskiego produkować nawet opium, którym leczą. Papuasi mają swoje uzdrowiciele… [tak w oryginale - przyp. red.], mieszanki, które działają. Na własne oczy to wszystko widziałem. Natomiast mistrzostwem świata białego człowieka było powstanie homeopatii, gdzie nie ma nic: jest tylko woda i cukier. Cukier krzepi, to już mówił Melchior Wańkowicz, a wodę to i my, lekarze, zalecamy, żeby jak najwięcej jej pić, bo to funkcja nerek i długie zdrowie. A woda sama w sobie może tylko uzdrawiać pod warunkiem, że jest nakładana w Wielkanoc przez kapłana.

AM: – No, ale Panie Doktorze… Na Śląskim Uniwersytecie Medycznym, to taka renomowana uczelnia medyczna, powstały podyplomowe studia homeopatii. Pan jest jej rzecznikiem, Pan kończył takie studia, czy Pan jest człowiekiem, który sam się nauczył homeopatii? (pytanie skierowane do doktora Tomasza Kokoszczyńskiego)

Tomasz Kokoszczyński:Nie, takich studiów akurat nie kończyłem. To jest nowa inicjatywa. Szkoliłem się na kursach homeopatycznych (prowadzonych w Poznaniu) według niemieckiego wzoru. W Niemczech homeopatia jest uznana przez izby lekarskie i takie szkolenia to jest coś normalnego.

Powiedzieliście Państwo tutaj kilka rzeczy, które wypadałoby może nie tyle sprostować, co uściślić. Jedna z tych rzeczy to kwestia, że te lekarstwa, a właściwie środki homeopatycznie, niczego nie zawierają. Ja chciałbym zapytać, ile waży informacja. Jeżeli rozmawiamy przez telefon komórkowy, to on nie staje się cięższy od naszej rozmowy. Jeżeli na czymś mamy zapis informacji, nie jest to materia, tylko coś, co można by powiedzieć, pewien… [w tym momencie wypowiedź została przerwana przez dr. Hamankiewicza i w efekcie nałożenia się głosów obu osób jest nieczytelna – przyp. red.]

Bieżący numerStrona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.